W przedświątecznej gorączce jarmarki stanowią swoistą oazę – miejsce, gdzie wybieramy się nie tylko poszukać ciekawych prezentów, ale, przede wszystkim, spędzić miło czas z rodziną i przyjaciółmi. Picie grzanego wina albo gorącej czekolady, próbowanie regionalnych przysmaków, wspólne kolędowanie czy inne atrakcje na pięknie oświetlanych starówkach nabierają magicznego uroku. Gdzie w Polsce znajdziemy najbardziej malownicze jarmarki?
Wrocław – jarmark rozmaitości
W tym roku Wrocław przygotował się na najazd łasuchów. W drewnianym młynie można znaleźć m.in. pierniki w kształcie miejskich kamieniczek. Ale jarmark kusi nie tylko regionalnymi smakami z Polski – spróbować można również owoców w czekoladzie, kołaczy cynamonowych, alzackich podpłomyków flammkuchen, włoskich serów i wędlin, tureckiej baklavy, a także hiszpańskich churros. Wielbiciele słodyczy mogą buszować pośród kramów z ręcznie wykonanymi czekoladowymi figurkami. Szukając polskich smaków można się skusić na oscypka z żurawiną, pieczone kasztany, tradycyjne wędliny, czy słodkie miody.
Ci, którzy poszukują prezentów powinni zboczyć do domków z rękodziełem – tam znajdą ręcznej roboty dekoracje, biżuterię, rzeźby i kartki świąteczne. Na upominek można również kupić ozdobne torby, ceramikę, koce, ręcznie tkane koronki, maskotki, zabawki, haftowane aniołki, poduchy z motywami ludowymi, zapachowe mydła i naturalne kosmetyki.
Przy wrocławskiej choince tradycyjnie będzie można zamówić ręcznie malowaną bombkę z życzeniami lub dedykacją, imienną podkowę na szczęście wykutą przez kowala lub pamiątkową monetę wybitą przez wrocławskiego mincerza.
W Bajkowym Lasku na najmłodszych uczestników jarmarku czekać będą piękne bajki czytane z wyjątkową oprawą dźwiękową i wizualną. W Śnieżnej Kuli, tuż obok domków z bajkami i trzymetrowym Grzybku Krasnala, nieopodal pomnika Fredry, każdy będzie mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.
W pobliżu domku Pod Krasnalem zaparkują dostojne renifery z saniami św. Mikołaja. Nieopodal choinki ustawiona będzie skrzynka pocztowa, do której wszyscy będą mogli wrzucać listy i kartki ze świątecznymi marzeniami skierowanymi do św. Mikołaja.
Na wrocławski Rynek zawita krasnal Prezentuś. Legenda głosi, że trzeba trzykrotne dotknąć jego czapeczki, aby spełniły się wszystkie życzenia…
Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu, Rynek, od 18 listopada do 22 grudnia 2016 w godzinach od 10:00 do 21:00. Więcej informacji tutaj.
fot. Pianoforte Agencja Artystyczna – www.jarmarkbozonarodzeniowy.com
Zaczarowany Kraków
Organizowane od ponad 25 lat w stolicy Małopolski Targi Bożonarodzeniowe nawiązują do handlowych tradycji Rynku Głównego i na stałe wpisały się w pejzaż przedświątecznego Krakowa. Ci, którzy na jarmark wybierają się, aby skosztować czegoś pysznego, mogą uraczyć się polskimi potrawami z grilla, pierogami według staropolskich receptur z m.in. kaszą gryczaną i wieprzowiną, kapustą i grzybami, soczewicą i suszonymi pomidorami, owocami, serem, a także pieczonymi pierogami i zupami – żurkiem, grochówką, kwaśnicą, barszczem ukraińskim, barszczem czerwonym i grzybową. Ponadto warto spróbować serów góralskich, oscypków i wędlin z Podhala: kiełbasy z jagnięciny i gęsiny, przygotowywanych bez konserwantów, doprawianych naturalnymi ziołami, i wędzonych tradycyjną metodą na drewnie bukowym i olchowym. Tradycyjnie na Targach znajdzie się miejsce na beczki z Grzańcem Galicyjskim. Nie zabraknie również świątecznych łakoci: prażonych orzechów, krówek, domowych ciast, tart, ciasteczek, kołaczy oraz kurtoszy przygotowywanych ze świeżego ciasta drożdżowego, nawijanych na drewniany wałek i wypiekanych w specjalnym piecu, podawanych na słodko z przeróżnymi dodatkami. Na Targach będą też dostępne owoce kandyzowane, wyroby w czekoladzie i marcepanie, ręcznie robione czekoladki, a także tradycyjne pierniki, miody, turecka baklava czy chałwa robiona ręcznie.
Jak co roku, kupcy oferować będą szeroką gamę świątecznych upominków i dekoracji, takich jak ręcznie malowane bańki, ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne, świece z wosku, szopki, wyroby ceramiczne, wyroby z siana, słomy, drewna, wełny, filcu i sukna, szkło artystyczne, biżuteria, pamiątki, obrazki na płótnie, reprodukcje starych fotografii, pocztówki, kalendarze, drewniane zabawki, materiałowe maskotki pachnące kawą, czekoladą i cynamonem, wyroby skórzane, kożuchy, pantofle, kapelusze, obrusy czy serwety. Ustawiona zostanie kuźnia, w której odbywać się będą pokazy kowalstwa. Tam też można będzie nabyć podkówkę ze swoim imieniem.
W tym roku zaprezentują swoje wyroby również instytucje charytatywne, m.in. Caritas Kraków, Fundacja Pomocy Krakowskiemu Hospicjum, Polski Związek Głuchych, Fundacja Pomocy Osobą Niepełnosprawnym „Słoneczko”, Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół „Klika”, Stowarzyszenie Być, Stowarzyszenie Pomocy Socjalnej „Gaudium et Spes” i Warsztaty Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia Dobrej Nadziei. Dochód ze sprzedaży na tych stoiskach przeznaczony będzie na cele charytatywne.
Kalendarz atrakcji:
- 16 grudnia o godz. 13:00 odbędzie się koncert zespołu z Porta Mosana College w Maastricht w Holandii. O godz. 17:00 „Betlejem Krakowskie” – jasełka w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. kard. Adama Stefana Sapiehy w Krakowie oraz Rzemieślniczej Zasadniczej Szkoły Zawodowej MIRiP, a o godz. 18:00 kolędowanie z chórem „Jaszczury”.
- 17 grudnia o godz. 11:30 kolędnicy z pozostałych części Polski przywitają kolędników z Małopolski. Wystąpią: Przemysław Branny, Dariusz Kordek, Magdalena Piotrowska, Anna Sokołowska-Alabrudzińska oraz Łukasz Lech. Najbarwniejszym wydarzeniem Targów będzie Małopolski Korowód Kolędniczy, w którym weźmie udział około 25 amatorskich folklorystycznych grup kolędniczych. W tym samym dniu o godz. 18:00 odbędzie się spektakl „Hej kolęda, kolęda…” w reżyserii Adama Legendziewicza, w wykonaniu Fundacji Grupy „Adalex”.
- 18 grudnia o godz. 12:00 Prezydent Miasta Krakowa wraz z Metropolitą Krakowskim spotkają się z mieszkańcami Krakowa i turystami na tradycyjnym Opłatku Prezydenckim przed estradą Targów Bożonarodzeniowych. Przed spotkaniem opłatkowym wystąpią artyści kabaretu Loch Camelot. W tym samym dniu o godz. 15:30 wystąpi zespół instrumentalno-wokalny „So4so”, a od godz. 16:00 jarmark gościć będzie grupę kolędniczą „Pleśnioki” z Pleśnej. O godz. 18:00 odbędzie się po raz kolejny „Betlejem Krakowskie”. O godz. 18:30 będzie miła miejsce spektakl muzyczny „Kędyż Go szukać” – pastorałki z gwiazdami. Wystąpią: Przemysław Branny, Marcin Jajkiewicz, Magdalena Piotrowska, Anna Sokołowska-Alabrudzińska oraz Łukasz Lech.
- W Wigilię, 24 grudnia o godz. 12:00 odbędzie się pokaz „Dziadów Polskich” przy pomniku Adama Mickiewicza.
- 26 grudnia od godz. 14:00 jarmark zaprasza na wspólne kolędowanie przy pomniku Adama Mickiewicza.
Targi Bożonarodzeniowe, Kraków, Rynek Starego Miasta, otwarte do 26 grudnia, czynne codziennie od godz. 10:00 do20:00. Niektóre stoiska są otwarte dłużej. Jedynie w wigilie stoiska zostaną wcześniej zamknięte. Więcej informacji tutaj.
Krakowski Jarmark Bożonarodzeniowy
Gdańsk – spotkajmy się na Węglowym!
W tym roku na gdański jarmark można spojrzeć prawie z lotu ptaka – z 50-metrowego koła widokowego AmberSky. Miłośników aktywności na świeżym powietrzu ucieszy też nowe, syntetyczne, lodowisko, na którym można jeździć nawet gdy nie ma mrozu. Niezwykłą atmosferę do spacerowania tworzą też trójwymiarowe iluminacje – bramy wejściowe, bombki giganty, drzewa i zaprzężona w dwa świetlne renifery Zaczarowana Kareta. Wrażenie robi też Wenecka Karuzela z rumakami czy ozdobiona dekoracjami wykonanymi przez dzieci Choinka Małych Gdańszczan. Swój pełen blasku zakątek mają też na Jarmarku zakochani. To Przystań pod Jemiołą, gdzie – zgodnie z tradycją – dobrze jest się pocałować.
Sercem Jarmarku jest Anielski Młyn – drewniany, ruchomy wiatrak-szopka. W tym roku aż 8-metrowy, bo podniesiony o nową kondygnację. Na szczycie zdobią go cztery anioły, poniżej znajdują się figury czterech świętych (św. Barbary, św. Mikołaja, św. Jan Nepomucena i św. Wojciecha), a jeszcze niżej – nowe postaci w tej imponującej szopce: Trzej Królowie i Święta Rodzina. Autorem wszystkich rzeźb jest kociewski rzeźbiarz Michał Ostoja-Lniski. Anielski Młyn to jednocześnie punkt gastronomiczny. Tu napić się można grzanego wina, najlepiej w kolekcjonerskim, ceramicznym kubku.
Na czas Jarmarku swoje progi– otwiera Akademia Sztuk Pięknych, udostępniając– zabytkowe wnętrza Wielkiej Zbrojowni. Tu, na Świątecznym Jarmarku Sztuki inspiracje znajdą wszyscy poszukujący niebanalnych, ręcznie wykonanych prezentów. Akademia Sztuk Pięknych zadbała też o nową oprawę graficzną Jarmarku.
Targ Węglowy z kolei składa się z drewnianych kramów z rzemiosłem. Nie zabraknie w nich smakołyków: wigilijnych pierogów, wędlin, bakalii, kominkowych ciastek, świątecznych figurek z czekolady, dojrzewającego kaszubskiego piernika i nalewek. Nawet wegania znajdą zrobione z myślą o nich przetwory.
Niecodzienną atrakcję przygotowała Grupa GPEC – w każdą sobotę i niedzielę, tuż po zapadnięciu zmroku, na ścianie Muzeum Bursztynu można będzie oglądać wielkoformatowe animacje, opowiadające o magii i cieple świąt Bożego Narodzenia.
Wyróżnikiem gdańskiego jarmarku jest akcja charytatywna na rzecz Domowego Hospicjum dla Dzieci im. Ks. E. Dutkiewicza. Wspomóc można je korzystając z karuzeli lub odwiedzając stoisko Fundacji Hospicyjnej i Przyjaciół i zostawiając tam datek. Datki pozyskiwane są też dzięki sprzedaży prac uczniów nadesłanym na jarmarkowy konkurs plastyczny Anieli grają dla Hospicjum.
W tak wyjątkowym otoczeniu, przy dźwiękach kolęd i pastorałek, wędrując świątecznymi uliczkami, które pojawiają się na Targu Węglowym tylko na ten zimowy czas: Anielską, Czekoladową i Cynamonową, nie sposób nie poczuć atmosfery zbliżającego się Bożego Narodzenia.
Jarmark Bożonarodzeniowy, Gdańsk, Targ Węglowy, Wielka Zbrojownia, 3-23 grudnia, dni powszednie 11:00-20:00, piątki, soboty, niedziele 11:00-21:00. Więcej informacji tutaj.
fot. archiwum MTG www.bozonarodzeniowy.gda.pl
Warszawa – spotkajmy się pod Barbakanem
Warszawski jarmark bożonarodzeniowy gości w tym roku pod Kolumną Zygmunta, przy Barbakanie. Można się tam rozgrzać jedząc ciepłe przekąski albo pijąc kubek tradycyjnego, grzanego wina. Łasuchów kuszą także stoiska z ciastami i wędlinami. Jarmark to również okazja do poszukiwania niesztampowych prezentów dla bliskich. Odwiedzającym przygrywa góralska orkiestra.
Inne atrakcje targu bożonarodzeniowego to pokaz tradycyjnego kowalstwa, warsztaty ceramiczne czy dekoracja bombek choinkowych.
Jarmark Bożonarodzeniowy na Barbakanie, Warszawa, Kolumna Zygmunta, 28 listopada – 8 stycznia, niedz. – czw. 11:00 – 20:00, pt. i sob. 11:00 – 21:30. Więcej informacji tutaj.