Historia Warszawy ma wiele białych plam. Także – wydawałoby się – znane karty jej dziejów wymagają niejednokrotnie gruntownej weryfikacji. Tak właśnie jest z naszą wiedzą dotyczącą dziejów kamienic przy Stalowej 37 i 41 oraz Strzeleckiej 26 oraz targowiska określanego współcześnie mianem bazaru Pachulskiego i Domańskiego, który do ok. 1970 r. znajdował się na Nowej Pradze pomiędzy ulicami Stalową i Strzelecką.
Obecnie między ulicą Stalową a Strzelecką, na wysokości posesji o adresach ul. Stalowa 37, 39 i 41, znajduje się obszerny pusty plac, który – jak zwykło się przyjmować w literaturze przedmiotu i opiniach varsavianistów – zajmował bazar powstały dzięki dwóm jego współwłaścicielom – Władysławowi Pachulskiemu i Andrzejowi Domańskiemu. Jeszcze przed 1914 r. wspólnicy ci wystawili trzy ciekawe architektonicznie kamienice pod dzisiejszymi adresami: ul. Stalowa 37, ul. Stalowa 41 i ul. Strzelecka 26. Obecnie jedynym śladem po nieistniejącym od blisko pół wieku bazarze są coraz mniej czytelne napisy reklamowe na murach parteru oficyny łączącej kamienice o adresach ul. Stalowa 41 i ul. Strzelecka 26, które umieszczane były wokół witryn sklepów bezpośrednio sąsiadujących z placem targowiska. Dotychczasowe ustalenia wymagają jednak gruntownej weryfikacji.
Białe plamy dotyczące Nowej Pragi odsłania w ciekawej publikacji pt. „Tajemnice Nowej Pragi. Stalowa 39” Michał Pilich, prawnik, miłośnik Warszawy i Pragi, publikujący w miesięczniku „Stolica”, autor m.in. książek „Ulice Nowej Pragi” i „Warszawska Praga. Przewodnik”. Książkę można pobrać tutaj (PDF 5 MB).