Wraz z pierwszym tchnieniem wiosny cała Polska odkurza swoje dwa kółka i rusza na rowery. Niegdyś czysto rekreacyjna rozrywka dziś staje się zarówno powszechnym środkiem transportu do pracy (nawet zimą!), jak i oddzielną dziedziną miejskiego życia.
Więcej rowerów – czystsze miasta
Jeśli chcemy dążyć do realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju, to jednym z jego kluczowych elementów są alternatywne formy komunikacji, a wśród nich – rower. I mówmy tu nie tylko o rozbudowie ścieżek i parkingów rowerowych.
Polityka rowerowa – jak to robią inni?
W marcu tego roku, na jednym z ruchliwych skrzyżowań holenderskiego miasta Eindhoven zainstalowano inteligentny system oświetlenia LED powiadamiający kierowców o zbliżających się rowerzystach lub pieszych. W Londynie niedługo liczba rowerzystów w godzinach szczytu przerośnie liczbę samochodów. Z tego względu władze miasta zdecydowały się na wdrożenie pilotażowego programu sterowania sygnalizacją świetlną tak, aby umożliwić przejechanie na zielonym świetle tym, którzy dopiero dojeżdżają do skrzyżowania na dwóch kółkach. Wyselekcjonowane skrzyżowania zostały wyposażone w radar i kamerę termowizyjną, co pozwala rejestrować nie tylko oczekujących w korku, ale również dojeżdżających. Coraz więcej mówi się o wprowadzeniu opłat za wjazd samochodem do centrum – Szwedzi chcą nagradzać tych, którzy z aut przesiądą się na rower benefitami takimi jak serwis rowerowy, czy nabijanie opon ćwiekami na zimę. Co ciekawe, usługi te byłyby finansowane z przychodów z opłat za wjazd do centrum samochodem.
O tym, kto kim jest, nie decyduje pieniądz.
Moda na rower
Trend rowerowy, z samej aktywności przeniósł się również na obszar mody. Prezentowana była między innymi, stworzona przez blogerki wystawa „Moda na rower” z dedykowanymi tej dyscyplinie stylizacjami. I nie chodzi tu o dedykowaną odzież sportową, ale o modę miejską.
Mój rower
W dobie personalizacji, chcemy również aby nasz środek transportu był dostosowany do naszych gustów – stąd możemy zacząć od pojazdu custom-made (np. w Retro Rower), zrealizowanego na nasze zamówienie i według ustalonego z nami projektu, aż po dokupienie odpowiadających nam dodatków takich jak dzwonki, pokrowce na siodełka, koszyki i pokrowce do nich, czy zamki (np. w Bike Belle czy Cochique). Rower nie stanowi też żadnego ograniczenia dla rodziców, którzy mogą wozić swoje pociechy w specjalnych fotelikach, przyczepkach, lub na rowerkach podczepianych na ramie do ich roweru.
Festiwal miłośników rowerów
W większości dużych polskich miast, w wybrany piątek miesiąca odbywają się rowerowe masy krytyczne. To przejazdy cyklistów poświęcone zazwyczaj istotnemu dla tego środowiska tematowi – np. bezpieczeństwa na drodze czy poprawy infrastruktury. Fani dwóch kółek spotykają się również na targach. Do największych w Polsce należą organizowane co roku: Gdańskie Targi Rowerowe Bike Festival oraz Międzynarodowe Targi Rowerowe Kielce Bike-EXPO.
Rower to stan umysłu
W ślad za popularyzacją sportu, wzdłuż ścieżek rowerowych powstają serwisy i kawiarnie dla cyklistów. A więc nie tylko same punkty usługowe, ale również miejsca budowania relacji z ludźmi o podobnych zainteresowaniach, spędzających wolny czas tak, jak my. Dziś, gdy naszą drugą rękę stanowi smartfon, nie obylibyśmy się również bez aplikacji dedykowanych śledzeniu przejechanych tras i statystykom prędkości, dystansu czy spalonych kalorii – tu pomocą służyć może choćby Endomondo, Runtastic, czy Kręć Kilometry.
Piękna nasza Polska cała, dla rowerów doskonała
Moda na rowery nie rozwijałaby się tak prężnie gdyby nie rozwój infrastruktury. Ścieżki, kontrapasy i parkingi rowerów to dziś chleb powszedni. Jeśli na trasie zdarzy nam się awaria – przy wielu instytucjach, centrach handlowych i biurowcach możemy znaleźć bezpłatne, samoobsługowe stacje naprawcze. I będzie tego tylko coraz więcej. Turystyka rowerowa nie jest jeszcze rozpowszechniona, ale Polskę (i nie tylko) można również zwiedzać na dwóch kółkach. Wśród najpiękniejszych szlaków, są między innymi:
- Trasa wzdłuż doliny Sanu w Bieszczadach
- Centralny Szlak Rowerowy Roztocza
- Szlak Stu Jezior
- Międzynarodowy Szlak Nadmorski
- Dolina Rospudy
- Karpacki Szlak Rowerowy
- Czy promowany niedawno Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, wiodący przez pięć województw wschodniej Polski (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie).
Jak stworzyć przestrzeń przyjazną rowerzystom – co trzeba uwzględnić?
- Dostępność – zapewnienie dojazdu do naszej lokalizacji ścieżką rowerową.
- Miejsca postojowe – odpowiednio zaprojektowane stojaki, wiaty z zadaszeniem, będące w zasięgu działania monitoringu. Jeśli chcemy, aby nasze miejsce było przyjazne rodzicom z dziećmi, warto również uwzględnić miejsce dla rowerów z przyczepką. Można też zapewnić dedykowany parking rowerowy dla pracowników.
- Samoobsługowa stacja naprawcza.
- Szatnia i prysznice dla rowerzystów.
- Prezentacja mapy ścieżek i szlaków rowerowych w najbliższym otoczeniu, z uwzględnieniem serwisów rowerowych.
- Lokalizacja stacji rowerów miejskich w bezpośrednim sąsiedztwie lub na naszym terenie.