Jedziemy na narty: Lubelszczyzna

przez Editor

Wszyscy kojarzymy Kazimierz Dolny z romantycznym rynkiem, zabytkowymi organami w kościele, wąwozami i Wisłą. Ale czy to wszystko? Niekwestionowana perła Lubelszczyzny również zimą oferuje wiele niezwykłych atrakcji takich, jak… narciarstwo! Nie zapominamy także o tajemniczym Roztoczu! Poznajcie z nami najlepsze stoki narciarskie w województwie lubelskim ?

Kazimierz Dolny i okolice

Otoczony malowniczymi wzgórzami Kazimierz Dolny, zwany tak dla odróżnienia od dzielnicy Krakowa o tej samej nazwie, jest jednym z najpiękniejszych historycznych miast w Polsce.

Od końca XIX w. Kazimierz Dolny stał się miejscowością wypoczynkową. W okolicznych wąwozach zaczęły powstawać wille i pensjonaty dla letników, przede wszystkim z Lublina i Warszawy. Po odbudowie ze zniszczeń II wojny światowej, miasto zyskało miano turystycznej perły Lubelszczyzny i znów było celem wycieczek czy spontanicznych wypadów za miasto. Głównymi atrakcjami Kazimierza są wspomniany wcześniej, renesansowo-barokowy rynek i bogato wyposażony kościół pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, którego najcenniejszym zabytkiem są jedne z najstarszych w Polsce, pochodzące z 1620 roku organy. Warte odwiedzenia są oczywiście też ruiny zamku oraz wieży, z których rozpościera się wspaniały widok na dolinę Wisły oraz położony na drugim brzegu rzeki zamek w Janowcu.

Kazimierz Dolny, fot. Jan Kraus, Flickr.com

Kazimierz jako miasteczko letniskowe oferuje także wiele atrakcji przyrodniczych. W najbliższej okolicy miasta znajduje się Kazimierski Park Krajobrazowy. Jednym z najważniejszych elementów Parku jest gęsta sieć wąwozów lessowych – w okolicach Bochotnicy ich zagęszczenie jest największe w Europie. Kazimierz, jak i pobliskie Puławy oraz wsie Parchatka i Bochotnica, od wschodu otoczone są wysokimi, zalesionymi wzniesieniami, które najokazalej prezentują się z drogi wojewódzkiej Puławy-Kazimierz. Leśne szlaki piesze i rowerowe w Parku są bardzo chętnie odwiedzane przez aktywnie wypoczywających turystów. Letnie wędrówki w okresie od grudnia do lutego ustępują miejsca sportom zimowym, takim jak bardzo popularne na obszarze Wyżyny Lubelskiej narciarstwo. Przy wykorzystaniu naturalnego ukształtowania terenu w ostatnich latach w okolicy Puław i Kazimierza Dolnego powstało wiele profesjonalnych ośrodków narciarskich, oferujących wszystkie atrakcje znane z Tatr czy Karkonoszy.

Stacja Kazimierz to znany ośrodek narciarski położony na skraju wsi Bochotnica, około 3 km od centrum miasta oraz 11 km od Puław. Stacja oferuje 6 tras zjazdowych o długości od 110 do 590 metrów. Stoki są naśnieżane, ratrakowane oraz oświetlane, przez co zjazdy są możliwe aż do godziny 22. Ośrodek narciarski oferuje 6 wyciągów – 5 talerzykowych i 1 taśmowy. Dla głodnych narciarzy u stóp stoku w godzinach pracy ośrodka działają obiekty gastronomiczne. Do dyspozycji gości jest także wypożyczalnia sprzętu, a na osoby początkujące czeka profesjonalna szkoła narciarstwa.

Kazimierz Dolny, fot. Jan Kraus, Flickr.com

Po sąsiedzku znajduje się Stok narciarski Parchatka. Ośrodek położony jest w lesie i oferuje 3 trasy zjazdowe o niskim poziomie trudności – dwie o długości 420 metrów oraz jedną stumetrową. Dla wygody narciarzy przy stokach zlokalizowane są 3 wyciągi – 2 talerzykowe oraz 1 bezpodporowy, tzw. „wyrwirączka”. Obiekt jest oświetlony i sztucznie naśnieżany. U stóp stoku znajduje się karczma oferująca tradycyjne przysmaki polskiej kuchni. Organizatorzy przygotowali też pensjonat w stylu góralskim z kilkunastoma miejscami noclegowymi. W budynku karczmy znajdują się czteroosobowe pokoje rodzinne, a także pokoje dwuosobowe i jednoosobowe. Pokoje dostępne są również w budynku wypożyczalni.

Stok narciarski Parchatka.

W połowie drogi między Kazimierzem a Nałęczowem znajdziemy ośrodek Wyciąg narciarski Celejów. W ośrodku znajdują się dwie trasy zjazdowe – o długości 250 i 300 metrów, przy których działają dwa wyciągi talerzykowe. Różnica poziomów góry w Celejowie wynosi 24 m. Cały stok jest przygotowywany ratrakiem oraz sztucznie naśnieżany. U stóp góry znajduje się bar, wypożyczalnia sprzętu oraz szkółka narciarska dla początkujących. W niedalekiej przyszłości, w sąsiedztwie ośrodka planowana jest budowa term wraz z hotelem i spa.

W Rąblowie, znajdującym się 2 kilometry od Celejowa, od kilku lat prężnie działa jeden z najpopularniejszych obiektów narciarskich w województwie lubelskim, Ośrodek Nartsport. Organizatorzy przygotowali tam 5 tras zjazdowych o długości 180, 300, 420 oraz 160 metrów. W pobliżu znajduje się również 120-metrowa „ośla łączka” idealna do stawiania pierwszych kroków na nartach. Dla amatorów mocniejszych doznań, Nartsport przygotował także profesjonalny snowpark. Wszystkie trasy posiadają sztuczne oświetlenie, sztuczne naśnieżanie oraz są na bieżąco ratrakowane. Ośrodek posiada rozwiniętą bazę gastronomiczną i noclegową. Obiekty wyposażone są także w wiele atrakcji dla dzieci, takich jak karuzela czy tor saneczkowy.

Ośrodek NartSport w Rąblowie.

Roztocze

Roztocze to wał wzniesień ciągnących się od Kraśnika w województwie lubelskim aż do Lwowa na Ukrainie. Najwyższym szczytem krainy jest położona za wschodnią granicą Polski góra Wysoki Zamek (409 m n.p.m.), dominująca nad lwowskim Starym Miastem. W Polsce najwyższym wzniesieniem tego ciągu jest Długi Goraj o wysokości 391 m n.p.m. W porównaniu do sąsiedniej, praktycznie bezleśnej Wyżyny Lubelskiej, znaczny obszar Roztocza pokrywają gęste lasy. Wokół miasta Zwierzyniec znajduje się powstały w 1974 roku Roztoczański Park Narodowy – najbardziej zalesionym park narodowy w Polsce.

Region Roztocza mimo niezaprzeczalnych walorów krajobrazowych i przyrodniczych jest wciąż rzadko odwiedzany przez turystów. Oprócz wspomnianego wcześniej Zwierzyńca oraz Roztoczańskiego Parku Narodowego na uwagę zasługuje także położony całkiem niedaleko Zamość, który słynie ze świetnie zachowanego renesansowego układu urbanistycznego. Miłośników pieszych wędrówek ucieszą setki kilometrów szlaków turystycznych. Pasjonatom odkrywania tajemnic przypadną do gustu tajemnicze kopalnie kamienia. Również fanom sportów zimowych Roztocze oferuje wiele niezwykłych atrakcji. Stoki na wzniesieniach są idealnym miejscem na jazdę na nartach, co zostało wykorzystane przez właścicieli licznych ośrodków narciarskich.

Roztocze zimą.

Batorz Ski to duży ośrodek narciarski zlokalizowany we wsi na wschodnim Roztoczu. Miejscowość Batorz położona jest 25 km od Kraśnika oraz 52 km od centrum Lublina. Malownicza wieś otoczona ze wszystkich strona stromymi wzgórzami jest popularnym miejscem na turystycznej mapie Lubelszczyzny. Batorz posiada rozwiniętą bazę agroturystyczną oraz gastronomiczną. Na amatorów aktywnego wypoczynku czekają liczne pensjonaty agroturystyczne. Narciarze mogą skorzystać z 4 tras zjazdowych, przy których znajdują się również dwa wyciągi talerzykowe. Na poszukiwaczy bardziej ekstremalnej jazdy czeka otwarty kilka sezonów temu profesjonalny snowpark. Trasa znajduje się przy wyciągu „B” i liczy około 300 metrów, a przeszkody zostały ustawione w taki sposób, aby można je było wszystkie zaliczyć podczas jednego przejazdu. U podnóży oświetlonego stoku znajduje się punkt gastronomiczny oraz wypożyczalnie sprzętu narciarskiego.

Kilka kilometrów na południowy zachód od Batorza mieści się największy ośrodek narciarski w całym województwie lubelskim. Narciarski Raj u Rzetelskiego w Chrzanowie to jedyny obiekt w regionie posiadający wyciąg krzesełkowy. Fani białego szaleństwa mogą także skorzystać z dwóch klasycznych wyciągów orczykowych. Dla narciarzy udostępniono rekordową w tym regionie liczbę tras zjazdowych, bo aż 10. Ich łączna długość to ponad 4 km. Są one dostosowane do różnych poziomów umiejętności. Najdłuższe trasy liczą sobie 650 i 700 metrów, zaś najkrótsze, idealne do nauki – 100 i 80 metrów. Wszystkie trasy są w pełni oświetlone, co umożliwia jazdę do późnych godzin wieczornych. Dzieci mogą swobodnie trenować pod okiem instruktorów albo rodziców na specjalnie przygotowanej „oślej łączce”. Ośrodek posiada zaawansowany system ośnieżania i ratrakowania stoków. U podnóży stoku otwarta jest wypożyczalnia sprzętu oraz pełne zaplecze gastronomiczno-socjalne z karczmą, pizzerią i barem grill.

Zima w Batorzu, fot. Konrad Planowski, Flickr.com

Pozostając w rejonie Roztocza, 23 km na południe od Zamościa, znajduje się Ośrodek Wypoczynkowy Jacnia. Ten wielofunkcyjny obiekt oferuje wiele atrakcji dostępnych przez cały rok. W okresie zimowym hotel przeistacza się w profesjonalny ośrodek narciarski oferujący pełen wachlarz zimowych rozrywek – 5 tras zjazdowych, 2 wyciągi orczykowe oraz ulubioną zabawę najmłodszych – snowtubing. Stok jest w pełni oświetlony i na bieżąco naśnieżany. Narciarze mogą skorzystać także z wypożyczalni sprzętu, szkółki narciarskiej oraz serwisu. Na gości ośrodka czeka również hotel o wysokim standardzie. Wszyscy spragnieni odpoczynku mogą skorzystać z odnowy biologicznej, zabiegów spa oraz sauny lub jacuzzi. W hotelu działa także restauracja.

Artykuły powiązane