Termy. Najmodniejsze miejsca wypoczynku w Polsce?

przez Casper Nitecki

Już w 1844 kąpano się w wodach termalnych na Jaszczurówce, która obecnie jest dzielnicą Zakopanego. Teraz, w XXI wieku, korzystanie z dobrodziejstw „gorących wód” jest coraz modniejsze. Przybywa ośrodków, Polacy coraz częściej uznają kąpiele w wodach termalnych za świetny sposób spędzania wolnego czasu.

Termy to ośrodki, które odwiedzają całe rodziny. Znajdziemy w nich atrakcje zarówno dla dorosłych – lecznicze kąpiele i solanki, jak i baseny, brodziki i zjeżdżalnie przyciągające dzieci i młodzież.

Z racji uwarunkowań geologicznych najwięcej term jest na Podhalu i w Sudetach, jednak powstają również baseny termalne w Wielkopolsce czy na Warmii.

Wypoczynek w termach nie należy do tanich. Najczęściej klienci decydują się na bilety rodzinne, które pozwalają korzystać z atrakcji przez cały dzień. Ośrodki prześcigają się w ofertach dodatkowych, które mają skusić klientów, którym nie wystarczają gorące, solankowe kąpiele, stąd popularne stają się sauny, strefy masażu i SPA.

To co odróżnia termy od parków wodnych to sposób pozyskiwania wody. Woda termalna jest wydobywana z bardzo głębokich źródeł. Na przykład w Termach Chochołowskich woda pochodzi z głębokości prawie 4000 metrów i ma temperaturę 82 stopni Celsjusza.

Wybraliśmy siedem miejsc wartych odwiedzenia:

1. Termy Chochołowskie

Termy Chochołowskie

To największy termalny ośrodek w polskich górach. 30 basenów krytych, odkrytych, termalnych z wodą solankową, 8 basenów typu whirpool, do tego zjeżdżalnie, rwące rzeki, strefa saun i SPA.
Uwaga – wstęp do saunarium, czyli strefy saun, jest dostępny tylko dla osób powyżej 18 roku życia.
http://www.chocholowskietermy.pl/

2. Terma Bukovina

Olbrzymi kompleks basenowy, słynny z tego, że przebywając w basenie termalnym można podziwiać piękną panoramę Tatr. Miłośnicy saun znajdą tutaj również wersję na podczerwień.
Dobra wiadomość dla rodziców dzieci, których wzrost jest mniejszy niż 100 cm – nie trzeba dla maluchów kupować biletów.
Ciekawostką są nazwy basenów – Bulgotnik czy Corny Staw – nawiązujące do gwary góralskiej.

http://www.termabukowina.pl/

3. Termy Uniejów

Położone w centralnej Polsce, w sąsiedztwie zamku z XIV wieku, zasilane źródłami solankowymi, Termy Uniejów oferują 3 baseny, kompleks saun, hydromasaże. Zostały wyróżnione przez polską edycję National Geographic Traveler jako jeden z 7 Cudów Polski. Nie ma możliwości rezerwacji leżaków, ponieważ uniejowski ośrodek cieszy się tak wielkim zainteresowaniem odwiedzających. Obecnie termy są rozbudowywane – powstaje hotel. Przed przyjazdem warto sprawdzić w jakich godzinach są otwarte sauny.

https://www.termyuniejow.pl/

4. Termy Cieplickie

Termy Cieplickie

 

Ośrodek, który zajmuje się fizjoterapią i rehabilitacją za pomocą wody, czyli balneoterapią. Baseny są zasilane wodą termalną – zmineralizowaną fluorkowo-krzemową (najwyższa wartość krzemionki w całej Europie). Co ciekawe w Termach Cieplickich jest też strefa fitness.
To termy z bogatą historią, bo już królowa Maria Kazimiera Sobieska zachwycała się zdrowotnymi właściwościami wód w Cieplicach.

http://www.termycieplickie.pl/

5. Termy Mszczonów

Termy Mszczonowskie

Miejsce dla zapracowanych warszawiaków – blisko, bo tylko 45 kilometrów od stolicy, ale też dla zagonionych mieszkańców Łodzi, którzy muszą pokonać jedynie 90 kilometrów. Obecna tam woda termalna wodorowo-węglanowo-wapniowo-sodowa, zdaniem ekspertów wpływa leczniczo na schorzenia reumatyczne i układ kostny.

Osoby aktywne ucieszą się z oferty „Weekend z Termami Mszczonów”, dzięki której będą mogły skorzystać z 8 tras rowerowych (o łącznej długości 145 kilometrów), tras pieszych (29 kilometrów), a także wypożyczalni kijków do nornic walking i rowerów. Dodatkowo, gmina przygotowała 8 stanowisk dla przyczep campingowych!

http://www.termy-mszczonow.eu/

6. Warmia Park

Te termy, połączone z luksusowym hotelem, znajdują się w centrum Warmii, na trasie z Warszawy do Olsztyna. Są kameralnym miejscem wypoczynku dla całych rodzin. Znajdują się tutaj zarówno baseny sportowe, rekreacyjne jak i dziecięce. Do dyspozycji gości pozostaje również rwąca rzeka, pięć zjeżdżalni, sauna i ciesząca się dużą popularnością grota solankowa.

Hotel zaprasza również na spływy kajakowe, dzięki czemu można wykorzystać to co na Warmii najpiękniejsze – jeziora i rzeki.

http://www.warmiapark.pl/

7. Zdrój Wojciech w Lądku Zdroju

Coś dla tych, którzy mają ochotę na podróż w czasie – „Zdrój Wojciech”. Budynek powstał w 1680 roku, a potem został przebudowany w 1880 roku w stylu neobarokowm. To zdecydowanie najbardziej klimatyczne miejsce na zdrowotne kąpiele. Do tego miejsca jeździli między innymi Johann Wolfgang Goethe.

To najmniejszy obiekt termalny z naszej siódemki, ale za to historycznie najciekawszy. Sama nazwa – Zakład Przyrodoleczniczy, zobowiązuje! Woda w basenie termalnym jest zmieniana codziennie, a klimat Lądku Zdroju jest wyjątkowy.

http://www.uzdrowisko-ladek.pl/ladek-zdroj/obiekty/zdroj-wojciech/

Artykuły powiązane