Bajka z założenia powinna zawierać morał. A gdyby tak morał wiązał się z postawą obywatelską? A gdyby tak bajki pisała dla dzieci młodzież? A gdyby tak je wydać w formie książkowej i audio? Taka jest idea projektu Bajki Obywatelskie.
Na czym to polega?
W ramach projektu Bajki Obywatelskie gimnazjaliści piszą bajki dla przedszkolaków. Bajki te muszą nieść ze sobą przesłanie związane z postawami obywatelskimi, takimi jak np. zachowania proekologiczne, opieka nad słabszymi czy podejmowanie współpracy podczas dążenia do celu. Młodzi autorzy przed rozpoczęciem pisania biorą udział w specjalnych warsztatach na temat postaw obywatelskich oraz tworzenia bajek. Bajki zostają następnie opublikowane oraz nagrane w formie audio. Głosu użyczają zaproszeni goście – osoby znane lokalnie, a także w skali Polski, jak np. Marian Dziędziel, Magdalena Walach, Anna Wyszkoni, Leszek Blanik czy członkowie Kabaretu Młodych Panów. Bajki można pobierać na stronie projektu.
Początki projektu
Bajki obywatelskie to projekt organizowany przez Stowarzyszenie Ruch Wspierania Inicjatyw Społecznych U’RWIS, powstałe w celu wzmocnienia aktywności społecznej mieszkańców gminy Gaszowice w powiecie rybnickim oraz Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych – CRIS z Rybnika. Pierwsza edycja Bajek Obywatelskich zaczęła się w listopadzie 2012 r. Od tego czasu projekt realizowany był prawie co roku.
Obopólny zysk
Na pisaniu bajek zyskują zarówno gimnazjaliści jak i przedszkolaki. Małe dzieci uczą się postaw obywatelskich, natomiast gimnazjaliści, oprócz rozwijania talentu i spełnienia potrzeb serca, otrzymują sygnał o zaufaniu, jakim darzą ich dorośli – organizatorzy akcji. Przekazując im zadanie napisania bajek powierzają im bardzo odpowiedzialne, samodzielne wyzwanie, które realnie wpływa na zmiany w społeczeństwie.
Zapoznaj się z bajkami!
Bajki zostały wydane w formie książkowej, a także płyt CD. Było to możliwe dzięki uzyskiwaniu dofinansowań z grantów szwajcarskich. Zarówno pliki pdf z treścią książek jak i pliki audio można pobrać lub przesłuchać na stronie projektu w zakładce „Bajki do pobrania”.
A może by tak… rozprzestrzenić ideę bajek obywatelskich?
Jak pisze Piotr Masłowski z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS „Bajki obywatelskie mają wypracowaną metodologię. Schemat realizacji jest sprawdzony i czytelny. Działania mogą być skutecznie upowszechniany w innych regionach kraju. (…)Wydaje się, działania można mutować na różne sposoby – obejmować inne grupy, które będą przygotowywały opowieści. Mogą to być licealiści, może to być sposób na aktywizację seniorów, ale również jestem w stanie sobie wyobrazić taki projekt, w którym bajki będą przygotowywane przez osoby przechodzące traumy życiowe, lub wychodzące z uzależniania czy bezdomności. Nabierze on wtedy dodatkowo znaczenia terapeutycznego.”[1]
[1] Piotr Masłowski „Bajki obywatelskie, czyi o zmianach do których dochodzi nie tylko w bajkach” http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosc/919495.html
[divider line_type=”Full Width Line” custom_height=””]