Tegoroczna edycja Poznań Design Days skupiła się na temacie przestrzeni publicznej. I jak już pisaliśmy w innym temacie (Przyjazne miasto tworzą aktywni mieszkańcy), tak też tutaj widać było, że nowoczesne, przyjazne, ciekawe miasto mogą stworzyć jego mieszkańcy.
Każde miejsce jest dobre na sztukę
Podczas Poznań Design Days sztuka i design epatowały z najprzeróżniejszych miejsc. Na Placu Wolności zagościł namiot sferyczny z prezentacją stypendystów programu YES, mieszkańcy wraz z przedstawicielami różnych firm malowali gigantyczne donice z drzewami – to się nie zmarnuje, bo dzieła te zostaną przeniesione do siedzib poznańskich instytucji jak np. Filharmonia Poznańska czy Biblioteka Raczyńskich. Samo postawienie leżaków, nowoczesnych ław ze stolikami i ścian zieleni odmieniło na co dzień pusty plac w przestrzeń społeczną! Wzdłuż ulicy św. Marcin kilka pustostanów przekształciło się w galerie sztuki.
Z innej perspektywy
Stereotypowo przestrzeń kreują architekci, planiści, urbaniści. Podczas tegorocznych Poznań Design Days władza przeszła w ręce dzieci, które codziennie miały okazję uczestniczyć w warsztatach KIDS Design. Organizatorzy i miasto zwrócili się też do mieszkańców ulicy Święty Marcin i zachęcili ich do rewitalizacji własnych podwórek – to wpisuje się z kolei w trend, o którym już pisaliśmy – Urban farming – zazieleniania swojego otoczenia i samodzielnego tworzenia miejskich ogrodów.
Ożywić miejską przestrzeń
Poznańską przestrzeń miejską ożywiły również performance’e i otwarte warsztaty takie jak poszukiwanie publicznych neonów, akcja Opraw to!, spotkania grupy samo czytającej, Urban Stories czy Poznańskie Pegazy.
Czytanie książek, to najpiękniejsza rzecz, jaka sobie ludzkość wymysliła
Wyraź to
Przyjazna, nowoczesna przestrzeń miejska może powstać tylko w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców. Nie może być od nich oderwana, a więc musi być projektowana w oparciu o badania, konsultacje społeczne. Podczas Poznań Design Days Mapę Miejskich Potrzeb stworzyło Koło Kultury Miejskiej – Nie olewamy miasta. Poniżej infografika przedstawiająca wyniki ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców.