Weź Pomóż!

przez Editor

Nie ma co ukrywać – większość świąt kończy się w naszych domach dużą ilością zmarnowanego jedzenia. Naprzeciw tym, którzy chcą nie marnować jedzenia i, nie tylko od święta, pomóc innym, wyszła wrocławska inicjatywa Weź Pomóż, która otworzyła pierwsze w mieście lodówki społeczne.

Go local: Czym zajmuje się Weź Pomóż?

Michał Grzesik, współzałożyciel Weź Pomóż: Weź Pomóż założyłem z dwoma przyjaciółmi – Janem Piontkiem (motorniczym z wielkim sercem) i Maciejem Nikolczukiem (przedsiębiorcą). Zajmujemy się pomocą innym w szerokim zakresie. Jan, wiceprzewodniczący rady osiedla Szczepin, w świetlicy na ul. Zachodniej 1 regularnie wydaje żywność dla osób potrzebujących. Jednego dnia na posiłek potrafi przyjść nawet 300 osób.

Często ludzie przynoszą do nas ubranka dla dzieci, koce, jedzenie dla zwierząt. W takich sytuacjach podczas wydawania żywności równocześnie dzielimy się rzeczami ofiarowanymi przez ludzi. Co jakiś czas zdarza się, że załatwiamy sprzęty AGD czy itp. Na naszym facebooku można zobaczyć video z różnych akcji, m.in. z przywiezienia emerytowanej nauczycielce pralki czy zorganizowania dla osób bezdomnych materaców do spania. Stawiamy i pomagamy przy stawianiu kolejnych lodówek społecznych.

No właśnie – czym są lodówki społeczne?

Lodówka społeczna jest to lodówka, która stoi na zewnątrz i jest dostępna dla każdego. Osoby mające za dużo jedzenia w domu mogą włożyć do niej żywność, a osoby potrzebujące mogą z niej tę żywność wziąć. Sama akcja nie jest nowa i przybyła do nas z zachodu. We Wrocławiu zapoczątkował ją Jan Piontek stawiając pierwszą lodówkę pod Radą Osiedla Szczepin na ul. Zachodniej 1. Następnie ja postawiłem drugą lodówkę wraz ze wspólnikiem, Arturem Wierzbą, pod naszą firmą na ul. Robotniczej 1a. Lodówki przyjęły się bardzo dobrze, więc postanowiliśmy zacząć pomagać ludziom przy stawianiu ich.

W tej chwili z naszej inicjatywy powstały 4 lodówki społeczne:

  • Zachodnia 1 – Wrocław (Przy Radzie osiedla Szczepin)
  • Robotnicza 1a – Wrocław (brama 2, przy firmie HCM)
  • Osobowicka 129 – Wrocław (Kościół pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus)
  • Droga Leśna 60 – Oborniki Wielkopolskie (Kościół pw. Miłosierdzia Bożego)

Niebawem przy naszej pomocy powstanie również lodówka w Lęborku oraz na Starym Mieście we Wrocławiu.

Czy można samemu postawić społeczną lodówkę?
Tak – udostępniliśmy specjalny poradnik jak to zrobić. Więcej szczegółów można uzyskać pod tym adresem.
Dziękuję za rozmowę!

Artykuły powiązane