B-droid – sztuczna pszczoła

przez Editor

Malejąca populacja pszczół stanowi istotne zagrożenie dla naszej przyszłości. Bez ich pośrednictwa w zapylaniu ponad jedna trzecia roślin uprawnych i większość tych dziko rosnących może wymrzeć. Pisaliśmy już o trendzie związanym z miejskimi pasiekami, teraz do boju rusza sztuczna pszczoła stworzona przez naukowców z Politechniki Warszawskiej – B-Droid!


Testy polowe zdane na szóstkę

Automatyczny system do zapylania roślin pierwsze polowe testy ma już za sobą. W lipcu tego roku skutecznie przeniósł pyłki kwiatów przy uprawie truskawek i czosnku. Skuteczność B-Droida została potwierdzona zrealizowanym procesem zapylenia.

dsc05550Mechanizm B-Droida

Autonomiczne urządzenie do zapylania roślin potrafi samodzielnie zidentyfikować kwiat, zebrać z niego pyłek i przekazać go na znamię tego samego lub innego kwiatu tego gatunku. Za całość procesu odpowiada zaprojektowane oprogramowanie, a B-Droid nie jest sterowany przez człowieka.

Zespół naukowców z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej kierowany przez dr. inż. Rafała Dalewskiego pracuje nad systemem zawierającym dwa typy urządzeń – nad robotem jeżdżącym i bezzałogowym statkiem latającym.

Dzisiejszy B-Droid wcale nie przypomina pszczoły. Jest to raczej skrzynka na kółkach, jej zaletą jest jednak możliwość zapylenia większych obszarów uprawnych.

Wyzwanie dla zespołu

Stworzenie urządzenia do zapylania roślin wymagało stworzenia multidyscyplinarnego zespołu. Wśród naukowców pracujących nad projektem znaleźli się eksperci z dziedziny aerodynamiki, robotyki, elektroniki, mechaniki, konstruktorzy i programiści. Mechanizmy zachowania owadów konsultował biolog. Jednym z największych wyzwań dla całego projektu było opracowanie systemu identyfikacji kwiatów i ich gotowości na zapylenie.

dsc05582Poligon doświadczalny

Poligonem doświadczalnym dla B-Droida było poletko z rosnącym czosnkiem południowym (Allium molly L.). Kwiaty rośliny od początku kwitnienia były zabezpieczone przed dostępem owadów, tak aby później wykonać przejazd urządzenia zapylającego kwiaty. Po przeprowadzeniu tej fazy eksperymentu poletko ponownie przykryto plastykową siatką aż do końca okresu kwitnienia. Po osiągnięciu dojrzałości przez nasiona, zebrano ich próby z izolowanej części pola, zapylonej przez urządzenie.

Skuteczność potwierdzona

Według danych Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach – partnera przedsięwzięcia – skuteczność metody w stosunku do braku zapylania jest oszałamiająca. Liczba nasion jest wyższa o 619 proc., rośnie również ich masa – o 660 proc.

Recepta dla roślin

Projekt nad którym pracują naukowcy z Politechniki Warszawskiej nie jest „sztuką dla sztuki”.

Poszukujemy  obecnie inwestorów, z którymi B-Droid zagości na naszych polach – mówi dr inż.  Rafał Dalewski.

To może być remedium na obserwowany już od lat spadek populacji pszczół. Z czego wynika powolne wymieranie tego, jakże pożytecznego gatunku owadów? Przyczyn może być kilka – od zanieczyszczenia środowiska, przez grzyby, wirusy, pasożyty i inne choroby nękające pszczoły, aż po nieodpowiedzialną działalność człowieka.

Materiał opracowany na postawie materiałów Politechniki Warszawskiej i Biuletynu Politechniki Warszawskiej.

dsc05598


 

Artykuły powiązane