Aplikacje turystyczne to już nie tylko opisy historyczne i wskazówki dojazdu. To cenni towarzysze podróży. Poznacie najciekawsze przykłady aplikacji, które pomogą w odkrywaniu nowych miejsc!
Przewodnik turystyczny zaprojektowany dla miejskich włóczęgów
Likeways to jakościowa aplikacja turystyczna. W przeciwieństwie do takich nawigacji jak np. Google Maps, nie skupia się na tym, by jak najszybciej doprowadzić nas z punktu A do punktu B, ale zwraca uwagę na to, co mija się po drodze. Krótko mówiąc, to interaktywny przewodnik turystyczny stara się zaproponować nam jak najciekawszą trasę i zachęcić do ostrzegania tego, co dzieje się wokół nas. Likeways sprowadza nas z utartych ścieżek głównych miejskich arterii, do kameralnych uliczek, schowanych podwórek, aż po galerie i kawiarnie schowane w bocznych alejkach, a będących tylko o rzut kamieniem od standardowych tras.
Źródłem informacji dla aplikacji turystycznej Likeways jest Facebook Places. Bazuje na liczbie polubień danego miejsca. Twórca programu – Martin Traunmueller – stworzył na tej podstawie własny system rekomendacji miejsca.
Dziś użytkownicy mogą wybrać trasy, które poprowadzą ich w pobliżu restauracji, barów, sklepów, muzeów i galerii sztuki. W przyszłości aplikacja będzie się rozwijała o kolejne funkcje. Jest też haczyk: Likeways wyznacza Ci trasę, ale nie podpowiada jakie konkretnie miejsca odkryjesz po drodze – sami musimy uważnie się rozglądać i eksplorować miasto.
Likeways jest dostępne za darmo w Appstore.
Atrakcje turystyczne w rozszerzonej rzeczywistości
PIVOT (the Point of Interest Visual Optimization Tool) to mobilna aplikacja turystyczna, która pokazuje użytkownikom, jak dane miejsce wyglądało w przeszłości – poprzez zdjęcia, filmy, materiały dźwiękowe i tekstowe. Aplikacja pozwala również tworzyć bardziej osobisty kontent – jako tzw. pivotal moments.
Autorom PIVOT-a zależy na zachowaniu dostępu do historii danego miejsca – szczególnie do lokalizacji, które są zagrożone – z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości, a w przyszłości – wirtualnej rzeczywistości.
Jak działa PIVOT? Instytucje i niezależni pivoterzy ładują najistotniejsze wydarzenia z zakresu ich wiedzy i doświadczenia, na tablicy PIVOTtheWorld, którą końcowi użytkownicy widzą poprzez bezpłatną aplikację. Wówczas wszystkie informacje są dostępne do oglądania w danym miejscu, lub zdalnie.
PIVOT-ova trasa po Uniwersytecie Harvard dostępna jest na platformie AppStore.
Co warto zobaczyć w Warszawie? Z aplikacją w polskie miasta
Footsteps to aplikacja turystyczna, która umożliwia poznawanie miasta na podstawie wytypowanych preferencji, personalizując trasy zwiedzania i tworząc unikalny plan podróży. Dostępna jest zarówno na platformie App Store, jak i dla telefonów działających na systemie Android.
Footsteps rekomenduje również restauracje i kawiarnie na trasie, lub w jej pobliżu, i tworzy swego rodzaju społeczność ludzi podróżujących, dzielących się swoimi wrażeniami i tworzących kolejne trasy.
Wyruszając w miasto z aplikacją, z łatwością odnajdziemy zabytki Warszawy lub innej zwiedzanej przez nas miejscowości. I tak np. w aplikacji jest siedem tematycznych, gdańskich tras opartych o szlak Smaki Gdańska stworzonych przez Miasto Gdańsk. We Wrocławiu jedną z tras stworzył były minister kultury i dziedzictwa narodowego, trzykrotny prezydent tego miasta i eurodeputowany – Bogdan Zdrojewski.
Renesans sztuki zwiedzania
Travel by art to aplikacja turystyczna, stworzona przez Polkę – Beatę Misiewicz. To przewodnik po Paryżu, pokazujący historię miasta poprzez jego słynnych mieszkańców i odwiedzających – artystów, pisarzy, filozofów i innych intelektualistów. Ich śladami można zwiedzić ważne dla nich miejsca i poznać ich dziedzictwo za pomocą cytatów, obrazów i fragmentów książek. Taka wycieczka może potrwać nawet trzy godziny!
Poznajemy życie XX-wiecznych sław, odwiedzając ich ulubione restauracje, bary, parki i galerie. Mapa turystyczna dostępna w trybie offline sprawi, że się nie zgubisz. Potem możesz przeczytać historię życia tych, którymi śladami podążasz, poznać ich romanse, dramaty, sukcesy i porażki.
Aplikacja jest dostępna za darmo na platformie App Store.
[divider line_type=”Full Width Line” custom_height=””]