W obliczu postępującej degradacji środowiska naturalnego, globalnego znaczenia nabierają drobne, ale regularne działania każdego z nas. Ekologiczny styl życia to nie przykuwanie się do drzew i bojkotowanie wszelkich wytworów współczesnego świata, a troska o środowisko, przejawiająca się w różnych sferach życia codziennego. Rozważne korzystanie z energii elektrycznej, wody i transportu oraz świadome dokonywanie zakupów i segregowanie odpadów nie tylko jest korzystne dla przyrody, ale pozwoli Ci na zaoszczędzenie pieniędzy. I to niemałych!
[divider line_type=”Full Width Line” custom_height=””]
Jesteśmy nie tylko przyzwyczajeni, ale wręcz uzależnieni od prostego i ciągłego dostępu do energii elektrycznej, która jest wielkim przyjacielem naszych ulubionych urządzeń upraszczających i umilających trudy codzienności. Nowe technologie, często wciąż niedoskonałe, niejednokrotnie wymagają niemal stałego podłączenia do gniazdka – użytkownicy smartfonów doskonale wiedzą, o czym mowa – stąd też coraz częściej możemy je spotkać także w miejscach publicznych. Skąd jednak bierze się płynący w nich prąd.
„Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć”
Skąd się bierze energia elektryczna?
Na tak postawione pytanie, nasuwa się najprostsza odpowiedź – z elektrowni! Rzeczywiście, poprzez sieć przekaźników i stacji transformatorowych, długimi liniami energetycznymi i kilometrami przewodów, prąd wytworzony w elektrowni w końcu dociera do naszego domu.
Obecnie wiele jest różnych sposobów wytwarzania prądu. Do najwydajniejszych należą elektrownie atomowe, które jednak budzą wiele kontrowersji, a katastrofy, takie jak te w Czarnobylu czy Fukushimie, wskazują na ryzyko, jakie niesie za sobą to źródło energii. Coraz większą popularnością cieszą się te odnawialne, ekologiczne lub tzw. zielone, w tym elektryczne, do których należą m.in. panele słoneczne, wiatraki, zapory wodne czy elektrownie zasilane biomasą. Ich funkcjonowanie wywołuje minimalne skutki uboczne dla środowiska, jednak energia przez nie produkowana jest wciąż kosztowna. Szczególną barierą dla rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce są także regulacje prawne, które znacznie ograniczają możliwości jej wytwarzania.
Brudny prąd w Polsce?
Polski rynek energetyczny oparty jest przede wszystkim o elektrownie węglowe, które wytwarzają prąd poprzez spalanie paliw kopalnych, głównie węgla. Niestety ta metoda pozyskiwania energii elektrycznej niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji dla środowiska naturalnego, m.in. hałdy kopalniane będące produktem ubocznym wydobycia węgla, zapadliska stanowiące zagrożenie dla zamieszkałych obszarów górniczych oraz emisja dwutlenku węgla do atmosfery, co bezpośrednio wiązane jest ze zmianami klimatycznymi na ziemi.
5 prostych, domowych sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej… i pieniędzy
Mając świadomość, że energia elektryczna, z której korzystamy, wytwarzana jest w tak szkodliwy dla środowiska sposób, tym mocniej powinniśmy czuć się w obowiązku ograniczania jej zużycia do absolutnego minimum. Wbrew pozorom wcale nie musi się to wiązać z ogromnymi wyrzeczeniami, spartańskim stylem życiem czy ogromnymi wydatkami na nowe gadżety domowe. Przeciwnie, wystarczy zmiana kilku codziennych nawyków. Poniżej przedstawiamy listę prostych sposobów, które pomogą Ci praktycznie bez żadnego wysiłku i wkładu finansowego, ograniczyć zużycie prądu i zaoszczędzić Twoje pieniądze.
1. Odłączaj urządzenia:
wiele sprzętów, mimo że wydaje nam się, że są już wyłączone, wciąż pobierają prąd, np. świecąca się na monitorze dioda – pomimo niewielkich rozmiarów, w ciągu roku potrafi pożreć naprawdę wiele energii. Często pobór energii wzrasta, im starsze jest urządzenie. Dlatego pamiętaj o tym, żeby zawsze wyjmować wtyczkę z gniazdka, kiedy przestajesz korzystać z laptopa czy ładowarki do smartfona.
2. Nie wkładaj ciepłego jedzenia do lodówki:
lodówka jest jednym z największych pochłaniaczy energii w domu. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że utrzymanie przez lodówkę stałej i pożądanej przez nas niskiej temperatury, wymaga sporego poboru mocy. Wzrasta on zwłaszcza wtedy, kiedy do lodówki wkładamy jeszcze ciepłe potrawy. Jeżeli chcesz oszczędzić na lodówce, pozwól swoim potrawom wystygnąć, zanim włożysz je chłodziarki.
3. Gotuj tylko potrzebną ilość wody:
choć brzmi to, jak coś nieistotnego, to, ile wody wlejemy do czajnika ma wpływ nie tylko na czas gotowania, a także pobór mocy. Co więcej, wielu z nas przy okazji marnuje samą wodę, która, jeżeli nie zostanie wykorzystana po pierwszym gotowaniu, zostaje wylana jako „już zużyta”. Zrezygnuj z podwójnej straty i zyskaj podwójnie gotując odpowiednią ilość wody.
4. Używaj odpowiedniego oświetlenia:
wbrew zapewnieniom producentów okazuje się, że nie zawsze najlepszym rozwiązaniem są energooszczędne żarówki LED. Ten typ żarówek zwykle ma stosunkowo wysoki początkowy pobór mocy i wymaga chwili, zanim się rozgrzeją, dlatego też sprawdzą się raczej w miejscach, które muszą być oświetlane przez dłuższy czas. W miejscach, w których światła używasz rzadko i krótko, bardziej ekonomicznym rozwiązaniem mogą okazać się żarówki tradycyjne. Tam zaś, gdzie nie jest potrzebne oświetlenie ogólne, używaj oświetlenia punktowego np. lampek nocnych przy czytaniu książki. Zwykle nie potrzebują takiej mocy i pobierają mniej energii.
5. Wyłączaj sprzęty, z których w danej chwili nie korzystasz:
czy zdarzyło Ci się, że miałeś równocześnie włączonego laptopa, telewizor, niepotrzebne światło, a gdzieś w tle grało radio? Niestety to dość popularny sposób marnowania energii. W rzeczywistości niewiele osób ma zdolność do równoczesnego skupienia się na różnych przekazach. Jeśli odchodzisz od laptopa i z jakichś przyczyn nie chcesz go wyłączać, skonfiguruj ustawienia tak, aby po krótkim czasie bezczynności wchodził w stan hibernacji lub uśpienia.
Ile pieniędzy możesz zaoszczędzić na energii elektrycznej?
Wcielenie w życie powyższych rad może znacznie ograniczyć poziom zużywanej energii elektrycznej w Twoim domu. Ile jednak pieniędzy możesz na tym zaoszczędzić? Jak podaje bloger Michał – niekwestionowany mistrz i ekspert z dziedziny oszczędzania, na samym tylko odłączaniu urządzeń od gniazda, rocznie można zaoszczędzać nawet 250 zł. Czy nie przyjemniej byłoby wydać zaoszczędzone w ten sposób pieniądze na wyjście do restauracji, rajd po muzeach, wymarzony prezent dla bliskiej osoby albo na nowiutką, energooszczędną lodówkę lub zmywarkę? Niezależnie od tego, na co przeznaczysz zgromadzone oszczędności, to się po prostu opłaca!
Jakie są Twoje sposoby na ograniczanie zużycia energii elektrycznej i na co przeznaczasz tak zaoszczędzone pieniądze? Podziel się z nami w swoim komentarzu.
[divider line_type=”Full Width Line” custom_height=””]