Mamy Święta – niech się świeci!

przez Editor

Co roku polskie miasta rozświetlają się na święta. Iluminacje są coraz piękniejsze i coraz bardziej kreatywne, tworząc w okresie bożonarodzeniowym prawdziwie magiczną atmosferę. Stają się okazją do rodzinnych spacerów, a nawet wizyt w innych miejscowościach.

Warszawskie fontanny

Po raz pierwszy fontanny w Multimedialnym Parku Fontann w Warszawie tańczą również zimą. Zamiast wody strzelającej w rytm muzyki, błyszczą strumienie światła. Główna parkowa fontanna przemieniła się w mieniącą się kolorami tęczy animowaną rzeźbę z 30 000 ledowych punktów. Na pokaz składają się motywy filmowe oraz wpadające w ucho świąteczne utwory w wykonaniu klasycznym i popowym. Piętnastominutowe świetlno-muzyczne pokazy będą się odbywały aż do 28 stycznia 2018 roku w każdy piątek, sobotę i niedzielę o godz. 16, 17 i 18.

Najwięcej iluminacji świątecznych jest tradycyjnie na Trakcie Królewskim – od placu Zamkowego, przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie aż do Belwederu i ul. Agrykola. Świątecznej metamorfozie poddane zostało Stare i Nowe Miasto od Rynku Starego Miasta przez ul. Świętojańską, Piwną i Zapiecek aż do ul. Nowomiejskiej, Barbakanu, ul. Podwale, Freta i Mariensztat.

Iluminacji nie zabrakło na ul. Mokotowskiej, placu Bankowym, ul. Marszałkowskiej (od ul. Królewskiej do pl. Konstytucji), placu Grzybowskim, ul. Emilii Plater, Świętokrzyskiej (od ronda ONZ do Nowego Światu) i Al. Jerozolimskich (od Dworca Centralnego do ronda Waszyngtona wraz z mostem Poniatowskiego).

Świetlnymi dekoracjami rozbłysły również ul. Francuska, Targowa i Ząbkowska. Świątecznego blasku nabrała też al. Solidarności (od pl. Bankowego do pl. Wileńskiego wraz z mostem Śląsko-Dąbrowskim). Miłośnicy świetlnych dekoracji mogą cieszyć się nimi na placach Wileńskim i Powstańców Warszawy, ul. Ząbkowskiej, a także Podwale.

Podobnie jak w zeszłym roku, warszawiacy i odwiedzający stolicę goście mogą przechadzać się świetlnym szlakiem wyznaczonym przez iluminacje wolnostojące. Rozpoczyna się on na placu Zamkowym, gdzie stoi najwyższa w Polsce, 27-metrowa choinka. Poza nią na miłośników spacerów i fotografii czeka jeszcze 13 rozświetlonych feerią barw stacji: Śnieżne Planetarium (Krakowskie Przedmieście), Album Zimowej Warszawy (Krakowskie Przedmieście), Z Wizytą u św. Mikołaja (skwer Hoovera), Zaczarowana Ciuchcia (skwer Hoovera), Przez Świetliste Bramy do Nowego Światu (ul. Świętokrzyska), W Krainie Lodu (plac Wileński), Brama Życzeń (plac Grzybowski), Świąteczna Ślizgawka (Rynek Starego Miasta), Kolorowy Zawrót Głowy (Rynek Mariensztacki), Karuzela Blasku (Rynek Nowego Miasta), Czarujący Autobus (plac Na Rozdrożu) i Królewski Paw (Al. Ujazdowskie w pobliżu Łazienek Królewskich).

Lokalizację zmieniła natomiast lubiana przez mieszkańców Świąteczna Pocztówka z choinką. Świetlny napis z placu Powstańców Warszawy został przeniesiony do Parku Fontann.

Szczeciński glob

Szczecin w tym roku przygotował ponad 500 świetlnych kurtyn i tyle samo ozdób słupowych i przestrzennych. Iluminacje uruchomiono 6 grudnia. Sople, stożki, chmurki, mróz na szkle – te ozdoby co roku cieszą oko turystów i mieszkańców. Są też rogi obfitości i pierścienie z gwiazdami. Hitem ubiegłego roku był wielki, świecący globus, który ponownie stoi na zjeździe z Trasy Zamkowej. Ozdobione są między innymi następujące ulice: Wyszyńskiego, Złoty Szlak – od Alei Kwiatowej do Urzędu Miasta, Niepodległości – od Bramy Portowej do Placu Żołnierza, Krzywoustego – od Plac Zwycięstwa do Plac Kościuszki, Piłsudskiego – od Placu Rodła do Placu Grunwaldzkiego, Piastów – od Ku Słońcu do Narutowicza, Wielkopolska – od pl. Szarych Szeregów do al. Papieża Jana Pawła II, Monte Cassino – od Wielkopolskiej do Piłsudskiego, Matejki – od Bramy Królewskiej do Malczewskiego, a także Plac Zwycięstwa i ul. Marynarska.

fot. UM Szczecin

 

Gdańsk odpala święta

W soboty i niedziele, tuż po zapadnięciu zmroku, na ścianie Muzeum Bursztynu w Gdańsku można oglądać wielkoformatowe animacje opowiadające o magii i cieple świąt Bożego Narodzenia. Iluminacje miejskie zabłysły 2 grudnia i będą świecić aż do 6 lutego. Te dekoracje nie tylko umilają mieszkańcom spacery, ale również układają się w spójną opowieść o Gdańsku.

Wśród najważniejszych i najbardziej oryginalnych dekoracji zimowych miasta znajdują się migoczące blaskiem złote lwy gdańskie z herbem, które są świetlną wizytówką Gdańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Na Zielonym Moście zwiedzających zaskoczy z kolei rozświetlony 20 tysiącami ledowych punktów 10-metrowy dźwig portowy układający prezenty. Nawiązuje on do górujących nad miastem dźwigów stoczniowych, które są już stałym elementem gdańskiego krajobrazu.

Wchodzących na ozdobiony plac Kobzdeja wita chłopiec grający na bębenku rodem z powieści Güntera Grassa. Po zmroku rozbłyskują tu także sekstant i fotel Heweliusza. Świątecznie wyróżnione są też atrakcje turystyczne Gdańska i charakterystyczne punkty miasta. Czar na Długim Targu zapewnia Termometr Farenheita, natomiast przy ulicy Grobla, pomiędzy czterema lwami Fontanny Czterech Kwartałów, stoi symboliczna świetlista rzeźba dawnej studni. Fanów selfie z pewnością ucieszy duża foto-rama z gdańskimi lwami oraz trójwymiarowe świetlne bramy, które stoją w pobliżu Zielonej Bramy.

Tradycyjnym świątecznym akcentem jest ubrana w warkocze świetlne 16-metrowa choinka, która stoi przy pomniku Neptuna. Jej charakterystyczne ozdoby w formie gwiazd nawiązują do sklepienia bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zimową metamorfozę Gdańska uzupełniają przestrzenne dekoracje latarni przy ulicy Długiej i Długim Targu. Świąteczny blask zapewniają rozświetlone drzewa na Targu Drzewnym w Parku Świętopełka. Odświętny zimowy wygląd dzięki dekoracjom latarniowym zyskała także ulica Szeroka.

Zabłysnął również ulubiony park Gdańszczan – Park Oliwski. Odwiedzających już od głównego wejścia przy ulicy Rybińskiego witają świąteczne życzenia „Wesołych Świąt”, wplecione w 6-metrową świetlną choinę. Sama brama również nabrała nowego blasku – charakterystyczne słupy zostały podkreślone dekoracyjną zabudową z lampkami w zimnych i ciepłych tonach. Gwiazdkową atmosferę dopełniają imponujące, przestrzenne dekoracje w postaci świetlistych żyrandoli.

Istotny element iluminacji stanowią nowości – w tym roku aleje parkowe w kierunku ul. Grunwaldzkiej zyskały zupełnie niepowtarzalny, morski charakter. To wszystko dzięki 10 figurom świetlnych żaglowców, które przypominają te, które w odległych czasach cumowały w Porcie Gdańskim. W tym roku uwagę zwiedzających park z pewnością przykują także rozświetlające mrok bramy – niektóre z nich zostały wzbogacone złotymi motywami florystycznymi, inne świetlną kurtyną z efektem płynącej wody.

Powróciła najchętniej fotografowana oliwska atrakcja, czyli efektownie rozświetlony szpaler drzew w Alejach Lipowych. Przy wejściu od ulicy Grunwaldzkiej pojawił się znany już mieszkańcom Trójmiasta ogromny świetlny napis GDAŃSK z błyszczącym, czerwonym sercem. Specjalne świąteczne zdobienie zyskało też wejście przy ulicy Cystersów. Do zwiedzania ogrodów zachęcać będzie fantazyjna, wisząca dekoracja świetlna z roślinnym ornamentem i złocistym wypełnieniem.

fot. Dominik Werner

 

We Wrocławiu na ludowo

Motywem przewodnim wrocławskich iluminacji są, zaczerpnięte z polskiej sztuki etnicznej, gwiazdy i śnieżynki. Obecna koncepcja świątecznego dekorowania najważniejszych placów i ulic miasta kontynuuje tradycję bożonarodzeniowej iluminacji zapoczątkowaną w 1996 roku. Iluminacja obejmuje swym zasięgiem obszar starówki miejskiej, którego granicę od południa wyznacza fosa miejska, a od północy trasa WZ oraz tereny Ostrowa Tumskiego i placu przy Hali Stulecia.

Iluminacje ozdabiają również niektóre wrocławskie fontanny i mosty – na pl. Gołębim, Orląt Lwowskich i Jana Pawła II, jak również na moście Tumskim na Ostrowie Tumskim

Artykuły powiązane