Jak odnaleźć swoich przodków?

przez Editor

Kim byli moi przodkowie? – to pytanie, które my Polacy zadajemy sobie coraz częściej. Poszukiwanie informacji na temat swoich korzeni przestaje być kojarzone ze snobizmem, a coraz częściej staje się prawdziwym hobby. Genealogów-amatorów wciąż przybywa i nic w tym dziwnego, bowiem obecnie dzięki nowym technologiom, poznawanie swojego drzewa genealogiczne jest prostsze niż kiedykolwiek wcześniej.


Czym jest genealogia

Genealogia jest stosunkowo młodą, bo usystematyzowaną dopiero od XIX wieku, nauką pomocniczą historii. Przedmiotem badań genealogii są więzi rodzinne zachodzące między ludźmi na bazie pokrewieństwa i powinowactwa. Genealogia bada pochodzenie, historię i losy wybranych rodzin oraz rodów, a także relacje pomiędzy ich członkami.

Gdzie szukać?

Informacje czerpane są ze specyficznych źródeł, m.in. metryk, ksiąg parafialnych, akt stanu cywilnego, akt sądowych oraz innych dokumentów, wywiadów, a nawet pomników i tablic nagrobnych. Zebrane fakty genealogiczne służą do sporządzania tablic genealogicznych, publikacji papierowych, a obecnie coraz częściej publikacji elektronicznych.

Przed rozpoczęciem poszukiwań

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia genealogicznej przygody jest ciekawość, która rozbudza zapał do poszukiwań. Warto jednak, abyśmy znali odpowiedź na pytanie, co szczególnie nas interesuje i dlaczego chcemy poznać naszą historię. Pozwoli to skupić się nam na najważniejszych dla nas wątkach i poprowadzić poszukiwania we właściwym kierunku. Warto także być przygotowanym na to, że poszukiwanie przodków nie zawsze idą jak po maśle, wymagają bowiem wiele czasu i zapału.

aut. Patrick Tomasso, unsplash

Zacznij od siebie

Zaczynając poszukiwania genealogiczne, warto zacząć od zebrania i usystematyzowania informacji o sobie i o najbliższej rodzinie. Do porządkowania materiałów najlepiej korzystać z segregatora i luźnych kartek lub dokumentu cyfrowego, tak aby z czasem móc swobodnie dodawać nowe strony, co mogłoby być utrudnione w przypadku np. zwykłego notesu.

W pierwszej kolejności sięgaj do źródeł, które najszybciej mogą przeminąć, czyli do pamięci swojej i tych najstarszych członków Twojej rodziny. Spisz swój życiorys zawierający informacje o dacie i miejscu Twojego urodzeni i chrzcin (jeżeli miały miejsce), imiona i nazwiska rodziców i chrzestnych, szkolne świadectwa, legitymacje, dyplomy i wyróżnienia oraz nagrody, miejsca zamieszkania i lata, w których w nich żyłeś, miejsca pracy i daty oraz istotne wydarzenia z Twojego życia. Ważnym dodatkiem może być publikacja opisująca miejsce, z którego pochodzisz lub w którym mieszkasz na stałe.

Te same czynności powtórz dla swojego partnera/ki, dzieci i wnuków, rodzeństwa, rodziców i dziadków. Staraj się dotrzeć także do kuzynostwa oraz rodzeństwa rodziców i dziadków, od których pozyskasz dalsze informacje. Pomimo skupienia na relacjach ustnych, staraj się gromadzić także wszelką dostępną dokumentację (akty urodzenia, chrzcin, zaślubin, adresy i numery kontaktowe, a także miejsca pochówku i zdjęcia). Dowiedz się, czy ktoś w rodzinie robił coś podobnego przed Tobą i skorzystaj z już zebranych materiałów.

Co należy dokumentować:

  • imię i nazwisko
  • imiona i nazwiska (w tym panieńskie) dziadków, rodziców, rodzeństwa, małżonka(ki)/partnera(ki), dzieci i wnuków
  • data i miejsce urodzenia (akt urodzenia)
  • data i miejsce chrzcin oraz imiona i nazwiska rodziców chrzestnych (akt chrztu)
  • data i miejsce zawarcia ślubu (akt małżeństwa)
  • świadectwa, legitymacje, dyplomy i inne szkolne dokumenty
  • miejsca zamieszkania wraz z datami
  • miejsca pracy wraz z datami
  • przełomowe momenty w życiu
  • ważne zdjęcia
  • informacje o miejscu, z którego pochodzi lub w którym osiedliłeś(aś) się na dłużej
  • numery kontaktowe
  • akty zgonu oraz miejsca pochówku
  • opisuj rodzaje dokumentów i od kogo pochodzą relacje
  • informacje już przez kogoś zebrane

Co dalej?

Tak zebrane materiały należy uporządkować w taki sposób, aby każdy bez większych przeszkód mógł z nich skorzystać. Pomocne w katalogowaniu mogą okazać się specjalnie do tego celu zaprojektowane programy.

Kiedy uporasz się z katalogowaniem, przedstaw wyniki swojej pracy członkom rodziny w formie drzewa genealogicznego zawierającego krótką charakterystykę każdej z przedstawionych na nim osób. Wspólna dyskusja nad efektami Twojej pracy pozwoli Ci na zweryfikowanie uzyskanych informacji oraz może sprawić, że ktoś z Twojej rodziny przypomni sobie o nowych faktach i wydarzeniach.

Po tak przeprowadzonych poszukiwaniach możesz być z siebie dumny. Poznałeś siebie, swoją bliższą rodzinę – dwa, trzy pokolenia wstecz – odnowiłeś kontakty i rozbudziłeś temat wspólnych przodków w rodzinie. Zrobiłeś kawał porządnej roboty, która będzie cennym źródłem wiedzy nie tylko dla Ciebie, ale także dla Twoich potomnych. W tym miejscu musisz się zastanowić co dalej. Czy informacje, które zebrałeś, są dla Ciebie wystarczające, czy jednak chcesz wiedzieć więcej?

Od amatora do zawodowca

Umiesz już pozyskiwać dokumenty i je porządkować, wiesz jak radzić sobie z nadmiarem lub brakiem informacji i potrafisz dokumentować swoją pracę. Jeżeli jednak będziesz chciał dotrzeć do dalekich krewnych i poznać swoje głębsze korzenie, będzie to wymagało od Ciebie znacznego poszerzenia obszaru Twoich poszukiwań. Pomocnym w tym będą: państwowe i kościelne archiwa, internetowa mapa nazwisk, a także portale społecznościowe takie jak Facebook, Nasza-Klasa, Google+ czy Twitter, na których możesz znaleźć osoby o takim samym nazwisku jak Twoje.

Coraz większą popularnością cieszą się także portale genealogiczne, wśród których najpopularniejszym jest portal MyHeritage skupiający ponad 80 mln ludzi z całego świata, aktywnie poszukujących swoich przodków. Dalsze poszukiwania będą wymagały także pogłębienia swojej wiedzy z zakresu prowadzenia badań genealogicznych. Tu pomocny może okazać się serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego – Genealodzy.pl, gdzie znajdziesz zarówno informacje dot. teorii, jak i praktyki poszukiwań genealogicznych.

Znasz jakąś ciekawą historię związaną z Twoimi przodkami? A może sam jesteś genealogicznym detektywem? Podziel się w komentarzu swoją wiedzą 🙂

Źródła:
http://ornatowski.com/howto.htm
http://fakty.interia.pl/lodzkie/news-genealogia-hobby-dla-ambitnych,nId,1257133,nPack,1

 

Artykuły powiązane