Odkryj nieznane Mazowsze (cz. 2)

przez Editor

Pierwsza część artykułu była swoistą rozgrzewką przed, używając kolarskiej nomenklatury, ostrym startem wycieczki. 106 kilometrów od Sulejówka przez Otwock i Kołbiel do Mińska Mazowieckiego było pełne niesamowitych krajobrazów. Kolejne etapy podróży Go-Local przez Mazowsze zapowiadają się równie wyjątkowo!


DZIEŃ TRZECI

Dystans: 61,2 km
Poziom trudności: Łatwy

Opisany w części pierwszej Mińsk Mazowiecki jest centrum spotkań i aktywności dla mieszkańców wielu miejscowości położonych na wschód od miasta. Kilka kilometrów na południe przepływa rzeka Mienia, która dała nazwę Mińskowi.

Nieopodal Mińska Mazowieckiego znajduje się duża wieś Cegłów. Będąc w Cegłowie należy zwrócić uwagę na dwa sąsiadujące ze sobą kościoły: jeden katolicki, a drugi mariawicki. Wielu mieszkańców tutejszej gminy to mariawici, czyli chrześcijanie praktykujący rzadki i charakterystyczny dla regionu wschodniego Mazowsza odłam starokatolicyzmu, powstałego pod koniec XIX wieku w wyniku sprzeciwu części Kościoła rzymskokatolickiego wobec ogłoszenia przez sobór watykański I dogmatu o nieomylności i prymacie papieża. Okolice Cegłowa, a szczególnie wsi Mienia, to także rozległe tereny leśne pełne dzikich zwierząt. Obszar ten oferując turystom również specyficzny mikroklimat.

Fot. Wikimedia Commons, Public Domain

Fot. Wikimedia Commons, Public Domain

Dalej na wschód położona jest gmina Mrozy. Po drodze z Cegłowa znajduje się wieś Kuflew, w której mieści się zabytkowy kościół świętych Marcina i Mikołaja. Nieopodal Kuflewa leży Jeruzal, czyli znane z serialu „Ranczo” Wilkowyje. W rzeczywistości, tak jak na małym ekranie, na rynku znajduje się sklep, w którym możemy kupić słynne wino. Południową pierzeję placu uzupełnia drewniany kościółek świętych Wojciecha i Mikołaja, w którym niestety na co dzień nie spotkamy Cezarego Żaka ?

Mrozy to jedno z najmłodszych miast w Polsce. 3,5 tysięczna miejscowość otrzymała prawa miejskie 1 stycznia 2014 roku. Fani zabytków mogą być rozczarowani, ponieważ Mrozy nie posiadają ich wielu. Można tu za to znaleźć coś, czego nie ma nigdzie indziej w Polsce, mianowicie konny tramwaj. Staraniem miłośników historii i władz samorządowych kilka lat temu został wznowiony regularny kurs wagonika ciągniętego przez konia przez las rezerwatu Rudka Sanatoryjna.

Ku przyrodzie

Na północ od Rudki znajduje się wyjątkowy na skalę krajową rezerwat Przełom Witówki. To niezwykłe uroczysko składa się z kilku dzikich rozlewisk połączonych małymi tamami. Malowniczy teren można podziwiać z drewnianych pomostów i mostków. Przez mokradła przepływa rzeczka Witówka, która wypływa ze wsi Wity na północ do Kałuszyna, a poprzez system uregulowanych kanałów irygacyjnych uchodzi do rzeki Kostrzyń. W sąsiedztwie rezerwatu znajdują się stawy rybne w Gołębiówce. Jet to kompleks kilkunastu stawów poprzecinanych ziemnymi groblami, na których, szczególnie w wietrzny dzień, można poczuć się jak nad brzegiem jeziora lub morza.

Kotuń w powiecie siedleckim to spokojna wieś gminna. Jej atrakcją jest Muzeum Pożarnictwa, w którym można podziwiać sprzęt do gaszenia pożarów, który używany był na ziemiach polskich przez stulecia, a także inne pamiątki, jak sztandary czy stare fotografie. W miejscowym kościele znajduje się także galeria rzeźby polskiego artysty, Witolda Lorentowicza. Kilka kilometrów na południe w dworku w Chlewiskach, który pełni funkcje Domu Pracy Twórczej oraz pensjonatu, warto spędzić noc i odpocząć przed dniem czwartym.

Fot. Mińska Grupa Rowerowa

Fot. Mińska Grupa Rowerowa

DZIEŃ CZWARTY

Dystans: 53,3 km
Poziom trudności: Łatwy

Dzień czwarty rozpoczyna się w dworku w Chlewiskach. Nieopodal posiadłości znajduje się stadnina koni wraz ze szkółką jeździecką. Kilka kilometrów na wschód za Kotuniem mieści się rezerwat przyrody Stawy Broszkowskie. To ostoja dla około 100 gatunków ptaków wodnych, szuwarowych i łąkowych, spośród których najliczniejsze są mewy śmieszki. Tereny dawnych stawów rybnych są także domem dla dużych ssaków leśnych, jak łoś i borsuk.

Siedlce to stolica dawnego województwa siedleckiego oraz centrum kulturalne, przemysłowe i usługowe większej części południowego Podlasia, wschodniego Mazowsza i północnej Lubelszczyzny. Co warte podkreślenia, Siedlce nie leżą ani na Mazowszu, ani na Podlasiu, ale na północnej rubieży ziemi łukowskiej, będącej częścią Małopolski. Pogląd, że Siedlce są częścią Podlasia jest efektem błędnej nomenklatury używanej przez rosyjskiego zaborcę w XIX wieku i mianowanie przez niego Siedlec stolicą guberni podlaskiej. Miasto, w którego herbie widnieje Pogoń Litewska, posiada wiele atrakcji historycznych, jak na przykład katedra, pałac Ogińskich czy ratusz miejski. Warto odwiedzić przypałacowy park oraz przespacerować się po historycznym Śródmieściu. Spragnieni wypoczynku nad wodą również znajdą tutaj coś dla siebie. We wschodniej części miasta można znaleźć sztuczny zalew nad Muchawką. Dużą popularnością cieszą się również łąki i plaże nad Liwcem, na północ od miasta. Miłośnicy kontaktu z naturą spokój odnajdą na Błoniach Siedleckich, gdzie w 1999 roku papież Jan Paweł II odprawił mszę dla kilkuset tysięcy osób oraz położone nieco dalej na północ Stawy Siedleckie, będące obecnie rezerwatem.

Fot. Adam Mirowski, Flickr

Fot. Adam Mirowski, Flickr

Rzeka Liwiec, która swe źródło ma niedaleko Siedlec, to historyczna granica między Mazowszem i Podlasiem. Przemierzając niziny nad rzeką można podziwiać rozległe i malownicze łąki. Nad Liwcem znajduje się szereg agroturystycznych wiosek, jak Niwiski, Ziomaki czy Zaliwie, które oferują tani nocleg oraz wiele atrakcji, spośród których największym powodzeniem cieszą się spływy kajakowe. W tej ostatniej miejscowości znajduje się także meta dnia czwartego i nagroda w postaci zasłużonego odpoczynku.

Fot. VnGijl

Fot. VnGijl

Artykuły powiązane