Województwo mazowieckie kojarzy się głównie z Warszawą i płaską jak stół równiną. Na szczęście to województwo ma o wiele więcej do zaoferowania. Co dokładnie? Tego można się dowiedzieć pokonując autorską trasę rowerową Go-Local prowadzącą po wschodnim Mazowszu i południowym Podlasiu. Razem z nami odkryj nieznane Mazowsze!
[divider line_type=”Full Width Line” custom_height=””]
DZIEŃ PIERWSZY
Dystans: 38,7 km
Poziom trudności: średnio-zaawansowany
Sulejówek to typowe podwarszawskie miasto, które spełnia głównie funkcję sypialnianą. Miejscowość kojarzona jest powszechnie z marszałkiem Piłsudskim, dlatego ulokowano tu poświęcone mu muzeum.
Wesoła i Wola Grzybowska to wschodnie dzielnice Warszawy, położone w otulinie sosnowych lasów. Charakter osiedli kreują okazałe wille i zabytkowe domy, które obecnie są władnością najbogatszych Polaków.
Mazowiecki Park Krajobrazowy jest jednym z trzech elementów składowych Zielonego Pierścienia Warszawy, czyli lesistego obszaru okalającego stolicę. Park, który w dużej mierze jest pozostałością po pradawnej Puszczy Osieckiej, wyróżniają sosnowe starodrzewia oraz liczne bagna, mokradła i torfowiska. Ciągnie się od on warszawskiego Wawra i Wesołej, przez Józefów, Otwock, aż po odległe Lasy Celestynowskie na południu, gdzie możemy znaleźć słynne dzięki swojej nazwie Bagno Całowanie.
Mazowiecki Park Krajobrazowy
Józefów i Otwock, czyli dwa nadświderskie miasta o letniskowym rodowodzie. Józefów to miasto nowoczesne i słynące z rezydencji polityków i gwiazd show biznesu, ale, podobnie jak Otwock, znane ze specyficznego mikroklimatu. Dawne uzdrowisko Otwock, położone na skraju Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, to do dziś centrum leczenia chorób płuc i schorzeń reumatologicznych.
Dzień 1
DZIEŃ DRUGI
Dystans: 63 km
Poziom trudności: zaawansowany
Rzeka Świder malowniczo meandruje przez obszar gminy Wiązowna. To część rezerwatu przyrody, który jest celem licznych wycieczek rowerowych i pieszych. Wzdłuż wysokiego brzegu biegnie ścieżka z pięknym widokiem na płynącą w wąwozie rzekę, ale zalecamy zachowanie ostrożności podczas podziwiania krajobrazu. Ostrzegamy także przed kąpielami. Świder jest niebezpieczny ze względu na rwący nurt, wiry rzeczne i niestabilne dno.
Gdzieś nad Świdrem…
Glinianka to spokojna wieś nad Świdrem. W centralnym punkcie miejscowości znajduje się drewniany kościół św. Wawrzyńca. Nieopodal Glinianki, we wsi Kopki, mieści się wisząca nad rzeką kładka, której nie można przegapić zwiedzając nadświdrzańską okolicę na rowerze. Do wsi można dojechać z Warszawy autobusem 720 (kierunek: Rzakta).
Kołbielszczyzna – taki termin został wiele lat temu nadany temu obszarowi Mazowsza, charakteryzującemu się specyficznymi zwyczajami ludowymi tutejszych mieszkańców. Sercem krainy jest wieś Kołbiel, nad którą dominuje neogotycki kościół św. Trójcy. Kilka kilometrów dalej, w przeciwnym kierunki niż nurt Świdra, znajduje się letniskowa wieś Radachówka. Karpacz w Karkonoszach ma swoją świątynię Wang, a Radachówka ma kaplicę Matki Boskiej Częstochowskiej. Zbudowana na wydmie na skraju iglastego lasu, przenosi odwiedzających do łemkowskich wsi w Bieszczadach.
Trakt brukowany w Dłużewie
Mińsk Mazowiecki to jedno z największych i najstarszych miast na wschodnim Mazowszu. Położone nad rzeką Srebrną, w okolicy starych borów sosnowych, jest idealnym miejscem na spędzenie weekendu. Główną atrakcją miasta jest zespół pałacowo-parkowy z klasycystycznym pałacem oraz kilkuhektarowym parkiem, który został założony ponad 500 lat temu, jako romantyczny ogród włoski.
Dzień 2
Już niedługo przedstawimy dalszą część trasy wycieczkowej, przybliżającej wiele niezwykłych miejsc na terenie Mazowsza. Krajobraz rolniczy ustąpi leśnemu, a miejsce rwących rzek zajmą rozległe stawy.