Obywatelka drugiej kategorii

przez Editor

W szpilkach przez miasto – sport ekstremalny. Lublin to piękne miasto – kto był ten wie. Urząd Marszałkowski zrobił w ostatnim czasie bardzo wiele, by uatrakcyjnić je dla inwestorów i turystów. Problem pojawia się jednak, gdy zwiedzające kobiety nieopatrznie zdecydują się założyć szpilki. Lublina w ten sposób niestety nie zwiedzimy.


szpilki-na-lawceInfrastruktura i prawdziwa motoryczna dżungla są przeszkodą w podziwianiu najpiękniejszej jego części, czyli Starego Miasta. Obecna kostka jest bardzo nierówna, wręcz niebezpieczna, zwłaszcza kiedy spadnie deszcz, dlatego pomysłodawczyni szpilkostrady – Anna Glijer – chce wymienić nawierzchnię od placu Łokietka przez Bramę Krakowską, ulicę Bramową, Rynek i Grodzką aż do Zamkowej.

Jednym z ciekawszych pomysłów Budżetu Obywatelskiego w Lublinie jest szpilkostrada, czyli wymiana części nawierzchni na taką, która ułatwiłaby poruszanie się kobietom w szpilkach oraz osobom niepełnosprawnym. Wprowadzenie traktu o równej nawierzchni umożliwiłoby im również uczestnictwo w licznych wydarzeniach kulturalnych odbywających się bardzo często właśnie tam.

Obywatelska szpilkostrada

Anna Glijer, pomysłodawczyni i lokalna działaczka, opowiada nam, że “od dawna Stare Miasto odstraszało kobiety, matki z wózkami, niepełnosprawnych i w znacznym stopniu osoby starsze, dla których poruszanie się w tej okolicy jest naprawdę wyzwaniem. Wśród mieszkanek Lublina nie ma osoby, która nie zniszczyłaby sobie butów czy zostawiła fleków na lubelskim bruku. Projekt szpilkostrady wspierany jest przez radę dzielnicy Starego Miasta, ponieważ w prosty sposób poprawi komfort życia osób tam mieszkających oraz tych, którzy chcieliby czerpać z bogatej oferty kulturalnej miasta.

Mówimy tu o takich wydarzeniach jak Festiwal Sztukmistrzów, Inne Brzmienia, Noc Kultury czy nowe Święto Młodego Cydru. Niektórzy myślą, że chodzi jedynie o możliwość korzystania z oferty gastronomicznej, której na Starym Mieście znajdziemy więcej niż gdziekolwiek indziej w Lublinie, nie jest to jednak prawda. Nam chodzi o to, że najciekawsze darmowe wydarzenia kulturalne i muzyczne często są poza zasięgiem dużej liczby osób przez piękną, lecz bardzo “kontuzyjną” nawierzchnię.”

anna-glijer-jpg

–  Granitowa kostka, którą wybrano w projekcie, jest wysokiej jakości. Projekt był konsultowany z wydziałami w Urzędzie Miasta oraz z miejskim konserwatorem zabytków. Nie trzeba się obawiać, że w jakikolwiek sposób wpłynie na walory estetyczne lubelskiego Starego Miasta – podkreśla Anna Glijer.

Mieszkańcy mają głos

Lublinianie w obecnej edycji budżetu obywatelskiego mają do podziału 15 mln zł, z czego 7 mln zł zarezerwowano na projekty duże, a 8 mln zł na małe.  Łącznie wpłynęło ponad 200 projektów, co wskazuje na duży poziom świadomości obywatelskiej na temat lokalnych inicjatyw. Głosować można do 10 października w kilkudziesięciu punktach na terenie całego miasta lub przez Internet. Szczegóły są dostępne na stronie obywatelski.lublin.eu.

Mamy nadzieję, że za ilością złożonych wniosków pójdzie wysoka frekwencja. W ten sposób mieszkańcy nie tylko będą mieli realny wpływ na podział miejskich funduszy, ale przede wszystkim połączy ich wspólna inicjatywa – razem będą ulepszać swoją małą ojczyznę. Trzymamy kciuki za wszystkie znakomite projekty!


 

Artykuły powiązane