Najpiękniejsze świąteczne tradycje

przez Editor

Świąteczne tradycje – każda rodzina ma swoje unikalne zwyczaje, ale istnieje również wiele takich, które obecne są w każdym polskim domu. Dziś przybliżamy właśnie te najbardziej popularne, najpiękniejsze tradycje.


Gdy zabłyśnie pierwsza gwiazdka

Z wigilijną kolacją powinniśmy poczekać do momentu aż pierwsza gwiazdka zabłyśnie na niebie. Tradycja ta nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej, symbolu narodzin Jezusa, która prowadziła Trzech Króli do stajenki. Sam termin „wigilia” wywodzi się z łaciny i oznacza „czuwać”, ale można go również rozumieć jako bycie przezornym czy troskliwym albo pilnowanie czegoś.

pexels-photo-196648

Świąteczne tradycje przy stole

Wigilijna kolacja rozpoczyna się dzieleniem się opłatkiem. To najpiękniejszy moment rodzinnego spotkania – moment, żeby z każdą bliską osobą podzielić się dobrym słowem i przekazać najlepsze życzenia na kolejny rok.

Jeszcze nakrywając do stołu należy zostawić jedno wolne miejsce – dla niespodziewanego gościa. Tego dnia nikt nie powinien zostać pozostawiony samemu sobie – każdy powinien znaleźć schronienie i miejsce przy stole w cieple domowego ogniska. Tradycja mówi, że nikomu tego wieczoru nie powinno się odmówić gościny. Puste nakrycie symbolizuje również bliskie osoby, które niestety tego dnia nie mogą być z nami.

Pod wigilijnym obrusem powinno znaleźć się sianko. To tradycja jeszcze z czasów pogańskich, ale w katolickim obrządku symbolizuje narodziny Jezusa w ubóstwie. Na Mazurach oraz Warmii praktykuje się zwyczaj wyciągania słomek spod obrusa. Wróżą one przyszłość – tych, którzy wyciągną prostą, czeka łatwy rok, a ci, którzy trafią na pokręconą łodyżkę, będą mieli ciężej. .

Na stole, zgodnie z tradycją, powinno znaleźć się 12 bezmięsnych potraw, m.in.: barszcz z uszkami lub zupa grzybowa, karp, ryba w galarecie, kapusta z grzybami, pierogi z kapustą i grzybami, kulebiak, kutia, kompot z suszonych owoców. Wśród świątecznych słodkości popularne są pierniki, pierniczki, makowce, sernik i keks.

Dekoracje

Jedną z najbardziej artystycznych tradycji jest tworzenie świątecznych szopek. Piękne wystawy tych dzieł sztuki można co roku oglądać m.in. w Warszawie czy Krakowie. Zwyczaj przedstawiania sceny Bożego Narodzenia sięga XIII wieku.

Nie ma Świąt Bożego Narodzenia bez choinki. Jest ona symbolem drzewa życia. Tradycyjnie dekoruje ją wspólnie cała rodzina w Wigilię, choć w wielu polskich domach choinka czeka ubrana już dużo wcześniej. To właśnie pod nią kładziemy prezenty dla najbliższych, symbolizujące obdarowywanie Dzieciątka przez Trzech Króli. Udekorowane drzewko trzymamy w domu aż do 6 stycznia.

Na święta dom dekorujemy również wieńcami, stroikami oraz jemiołą. Ta ostatnia, podwieszona pod sufitem, ma skłaniać do pocałunków między stojącymi pod nią osobami.

pexels-photo-250177

Wesoło śpiewajmy!

Czas świąt to czas kolędowania. Tylko ten jeden raz w roku całe rodziny wspólnie śpiewają świąteczne pieśni. Tę tradycję, podobnie jak dekorowanie szopek, sprowadził do naszego kraju prawdopodobnie zakon franciszkański. Wciąż jeszcze w niektórych polskich wsiach z kolędowaniem łączy się zwyczaj przebierańców.  Grupy młodzieży przebierają się za Heroda, trzech króli, śmierć, pasterzy i turonia i śpiewają kolędy, niosąc szopkę lub gwiazdę.

Wśród tradycyjnych przekonań jest również wiara, że w Wigilijny wieczór, w okolicy północy, zwierzęta mogą przemówić ludzkim głosem.

Nasze świąteczne tradycje są jednym z kluczowych składników magii Świąt. Stanowią swoisty łącznik z przeszłością, historią i cudownymi wspomnieniami z dzieciństwa. Sprawiają, że jest to czas pełen rodzinnego ciepła, kiedy cieszymy się z chwil spędzonych w gronie bliskich. A jednocześnie – w każdym z nas – zapalają iskierkę dobra i troski o innych.

Wesołych Świąt życzy redakcja go-local.pl!


Artykuły powiązane