Jedziemy na narty: Polska północno-wschodnia

przez Editor

Szusowanie po śniegu w Polsce kojarzy nam się z Tatrami, Karkonoszami i tamtejszymi ośrodkami narciarskimi. Wszyscy znamy popularne kurorty takie jak Białka Tatrzańska czy Karpacz. Ale czy kiedykolwiek słyszeliście o białym szaleństwie w Gołdapi, Puławach albo w Warszawie? Zapraszamy na podróż stylem klasycznym po stokach narciarskich w nizinnych obszarach naszego kraju ?

Gołdap

Gołdap to 13-tysięczne spokojne miasteczko uzdrowiskowe położone niedaleko granicy z Obwodem Kaliningradzkim, na obszarze historycznej Małej Litwy. Od 2012 roku w tutejszym Parku Zdrojowym funkcjonuje pijalnia wód mineralnych, a samo miasto może pochwalić się bogatą ofertą ośrodków wypoczynkowych, sanatoriów oraz spa. Oprócz regeneracji i rehabilitacji, położona na skraju Puszczy Rominckiej i Pojezierza Suwalskiego Gołdap przygotowała atrakcje dla osób pragnących aktywnie spędzać wolny czas, jak na przykład wypożyczalnie sprzętu wodnego czy stok narciarski.
2 km na południe od miasta, przy drodze wojewódzkiej 650, znajduje się Piękna Góra – jedno z wyższych wzniesień Wzgórz Szeskich (272 m n.p.m.). Szczyt, zwany także Górą Gołdapską, jest jednym z najpopularniejszych ośrodków sportów zimowych w północnej Polsce. Z racji odległości dzielącej region mazurski od polskich Karpat oferta gołdapskiego ośrodka narciarskiego jest bardzo atrakcyjna.

Centrum Sportowo-Rekreacyjne Zajazd „Piękna Góra” – Rudziewicz oferuje fanom narciarstwa 5 tras zjazdowych, 3 wyciągi orczykowe oraz jeden dwuosobowy wyciąg krzesełkowy. Organizatorzy wyodrębnili także strefę bezpiecznej nauki dla początkujących oraz specjalną trasę dla dzieci. Amatorzy snowboardu znajdą tu dla siebie także dedykowany snowpark. Tuż obok wyciągów zlokalizowane są wypożyczalnie sprzętu do narciarstwa zjazdowego i snowboardu, a także kawiarnia obrotowa. Infrastrukturze narciarskiej towarzyszy również zajazd oferujący pokoje noclegowe i restaurację serwującą daniami kuchni lokalnej. Goście hotelu mają możliwość korzystania z wielu udogodnień takich jak kort tenisowy i wypożyczalnia rowerów i sprzętu do wędkowania w pobliskim stawie. Ośrodek posiada także mini zoo/safari. Podczas przejażdżki samochodem terenowym można z bliska podziwiać stada egzotycznych zwierząt niewystępujących w Polsce, jak na przykład zebry, wielbłądy czy jaki.

WOSiR Szelment koło Suwałk, fot. skigo.pl

Centrum Sportowo-Rekreacyjne Zajazd „Piękna Góra” – Rudziewicz w Gołdapi, fot. uzdrowiskogoldap.pl

Suwałki

Nieco na wschód od Gołdapi, w sercu polskiej części Suwalszczyzny, pomiędzy malowniczymi morenowymi wzgórzami, położone jest jezioro Szelment Wielki. W niewielkiej wsi Leszczewo, zlokalizowanej 13 km na północ od Suwałk, znajduje się niezwykle popularne centrum sportów letnich i zimowych – Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji „Szelment”. Kompleks oferuje swym gościom liczne letnie i zimowe atrakcje. W okresie świąt Bożego Narodzenia i ferii zimowych najbardziej popularne jest oczywiście narciarstwo zjazdowego i biegowe. Ośrodek dysponuje bazą noclegową i restauracjami o wysokim standardzie. Dodatkowym atutem obiektu jest jego położenie – został usytuowany na Górze Jesionowej (252 m n.p.m.). Do dyspozycji narciarzy jest obecnie 10 tras o zróżnicowanym poziomie trudności oraz 8 wyciągów orczykowych. WOSiR prowadzi także Szkołę Narciarstwa i wypożyczalnię sprzętu zimowego. Dla gości kompleksu organizatorzy przygotowali 37 miejsc noclegowych. W Ośrodku działa ekspozycja sportów zimowych „Od Marusarza do Małysza i Kowalczyk”, w której zebrano liczne eksponaty, m. in. narty olimpijskie i replikę złotego medalu olimpijskiego z 1972 r. Wojciecha Fortuny, kombinezon Adama Małysza i narty Marusarza. Wystawą opiekuje się Mistrz Olimpijski z Sapporo, Wojciech Fortuna.

Szelment to nie jedyny ośrodek sportów zimowych w najbliższej okolicy Suwałk. Na terenie miasta, w jego wschodniej części, nad brzegiem jeziora znajduje się Ośrodek Narciarski Dąbrówka. Ten stosunkowo niewielkich rozmiarów kompleks oferuje 300-metrową trasę zjazdową i wyciąg orczykowy. Po godzinach spędzonych na śnieżnym szaleństwie, narciarze mają możliwość zregenerowania się w saunie lub podczas posiłku w pobliskiej restauracji. Całość centrum dopełnia zachwycający widok ze szczytu wzniesienia na taflę jeziora Dąbrówka, które znajduje się dosłownie kilka kroków od trasy.

WOSiR Szelment koło Suwałk, fot. skigo.pl

 

Okrągłe koło Orzysza

Wieś Okrągłe w gminie Wydminy niedaleko Orzysza położona jest w połowie drogi między Giżyckiem a Ełkiem. Ta niezwykle malownicza kraina jest poprzecinana licznymi jeziorami, takimi jak Bielskie, Okrągłe, Skomack Mały, Białe, Długie, Zgniłek czy Przykop.

Pomiędzy nadjeziornymi wzgórzami morenowymi, będącymi wizytówką Mazur Garbatych, znajduje się Pensjonat Sielanka. Latem jest to raj dla miłośników aktywnego wypoczynku, a także wędkarzy, grzybiarzy, obserwatorów dzikiej przyrody i narciarzy. Na pobliskim stoku położonym nad jeziorem Skomack Mały znajdują się 3 wyciągi orczykowe oraz 4 oświetlone trasy czynne do godziny 22, a dla zorganizowanych grup nawet do 23. Ośrodek Ski Mazury organizuje także wiele zawodów sportowych takich jak puchar Burmistrzów, Starostów, Wójtów, a także imprezę rodzinną Family Cup.

SKI Mazury, Pensjonat Sielanka w Okrągłem koło Orzysza, fot. wo24.pl

Mikołajki

Mikołajki, położone nad jeziorem Mikołajskim i Tałty uchodzą za wakacyjną stolicę Mazur. Dziesiątki pensjonatów i hoteli oferują nocleg na każdą kieszeń. Liczna i różnorodna oferta noclegowa i gastronomiczna uczyniła z tego spokojnego poza sezonem letnim miasteczka tętniący życiem kurort.

Miasto słynie także z Rajdu Polski, jednej z odsłon Mistrzostw Świata WRC, organizowanego w pobliżu luksusowego Hotelu Gołębiewski. Sam hotel posiadający w swej ofercie wysoki standard pokoi, spa oraz areny do uprawiania wielu dyscyplin sportowych, w zimę daje możliwość uprawiania typowych dla tej pory roku sportów. Na jednym ze wzgórz na terenie hotelu zlokalizowany jest 700-metrowy stok narciarski. Obok trasy zjazdowej znajduje się kolej linowa wyposażona w 4-osobowe kanapy. Do dyspozycji amatorów białego szaleństwa jest także wypożyczalnia sprzętu narciarskiego oraz bar. W sąsiedztwie stoku ulokowany jest także całoroczny tor saneczkowy Alpine Coaster o długości 520 metrów.

Artykuły powiązane