Ekonomia współdzielenia – dzielenie się popłaca

przez Editor

Pesymiści przewidywali, że Internet spowoduje rozpad tradycyjnych więzi międzyludzkich, ale okazuje się, że dzięki niemu jesteśmy bardziej połączeni niż kiedykolwiek. To co robimy w sieci, przekłada się w na nasze realne interakcje. Dzięki portalom społecznościowym i aplikacjom mobilnym z łatwością utrzymujemy kontakt z rodziną i znajomymi rozsianymi po świecie, ale też nawiązujemy nowe znajomości z ludźmi, z którymi możemy wspólnie dojechać do pracy, zorganizować wakacje czy zrealizować plany biznesowe.


Podróż za jeden uśmiech

Weekendowe wypady czy powroty do domu na święta bywają długie i kosztowne, ale dzięki takim serwisom, jak chociażby BlaBlaCar, można łatwo i tanio dojechać dokładnie tam, gdzie się chce. BlaBlaCar łączy kierowców mających wolne miejsce w samochodzie z podróżnymi, którzy chcieliby udać się w tym samym kierunku. Wystarczy dorzucić się do benzyny i już możemy zrezygnować z przepełnionych pociągów i powolnych autobusów, na korzyść wygodnego samochodu. Kierowca może nas podwieźć nawet pod sam dom czy hotel, bez potrzeby przesiadek. Dodatkowo, podróż w towarzystwie upłynie o wiele przyjemniej.

car-refill-transportation-transport

Każdy kto mieszka w mieście wie, jaką zmorą są korki. Dojazd do pracy jest pełen stresu, a powrót do domu ciągnie się w nieskończoność. Powoli przejeżdżając obok długich sznurów samochodów można zauważyć, że zwykle siedzi w nich jedna, maksymalnie dwie osoby. Jak wyglądałaby sytuacja, gdyby każdy samochód był pełen? Ilość samochodów na ulicach drastycznie by spadła. W USA i Kanadzie wprowadzono specjalne pasy do przejazdu dla samochodów z wieloma pasażerami. Dzięki temu osoby jadące we dwójkę czy trójkę, mogą podróżować znacznie szybciej. Obecnie takie rozwiązanie testowane jest w Rzeszowie. Z kolei w Warszawie do wspólnej podróży do pracy zachęca pracowników swoich biurowców firma Capital Park. Zarówno w Eurocentrum Office Complex jak i Royal Wilanów działa aplikacja carpoolingowa, dzięki której osoby mieszkające niedaleko siebie mogą umówić się na wspólny dojazd czy powrót do pracy. Poza oczywistą korzyścią w postaci niższych kosztów przejazdu, pracownicy różnych firm, na co dzień niemający ze sobą kontaktu, mogą nawiązać nowe znajomości. Akcja ta wpisuje się w ekologiczne podejście Capital Park do realizowanych projektów i liczne działania na rzecz środowiska. Mniej samochodów na drogach to mniej spalin i czystsze powietrze. Do ekologicznych budynków pracownicy mogą zatem dojechać bardziej ekologicznie.

8h2b4199

W domu na wakacjach

Urlop to najlepsza część roku, na którą czekamy z niecierpliwością. Niektórzy decydują się zaufać biurom podróży, ale coraz więcej osób organizuje samodzielnie wyjazdy, wychodząc poza standard i typowe destynacje i atrakcje, bez konieczności dopasowania się do upodobań innych. Dodatkowym argumentem jest aspekt finansowy – hotele bywają dość drogie, a kempingi czy hostele nie zapewniają wystarczającego standardu. Tu też sprawdza się ekonomia współdzielenia – teraz można połączyć niskie koszty z pełnym komfortem, dzięki serwisom takim jak Airbnb. W Polsce działa on od 2012 roku, umożliwiając wynajęcie domu, mieszkania czy nawet willi w 191 krajach. Osoba, która ma wolną nieruchomość, może ją za pewną opłatą udostępnić turyście spragnionemu domowej wygody podczas wakacji, ale także biznesowych podróży. Takie rozwiązanie umożliwia nie tylko zaoszczędzenie pieniędzy, ale pozwala odkryć nieturystyczne strony miasta i zobaczyć, jak żyją jego zwykli mieszkańcy.

Dla osób, które nie potrzebują całego mieszkania i chcą nocować zupełnie za darmo, dobrą opcją jest Couchsurfing. Ten portal pozwala na znalezienie osoby, która ugości nas na swojej kanapie czy w pokoju gościnnym na kilka dni, bez żadnych opłat. Gospodarze często oprowadzają gości po swoich miastach, pokazując im najciekawsze, często nieopisane w przewodnikach miejsca, ucząc o swojej kulturze. Jeśli Airbnb jest biznesem, to Couchsurfing jest raczej portalem społecznościowym, oferującym przygodę i poznawanie ciekawych ludzi.

pexels-photo

Wspólny biznes

Wszyscy mamy swoje mniejsze lub większe marzenia. Młody artysta chce wydać swoją pierwszą płytę, społecznik myśli o zorganizowaniu warsztatów edukacyjnych, podróżnik chciałby zdobyć nowy kontynent. Niestety wszystkie te cele wymagają odpowiednich środków. Uzyskanie kredytu bankowego nastręcza wiele problemów. Można oczywiście sięgnąć do swoich oszczędności albo pożyczać od rodziny. Dla tych, którzy nie mają jednak takiej opcji, idealne są portale finansowania społecznościowego. Największym z nich jest w Polsce PolakPotrafi. Od momentu uruchomienia w marcu 2011 roku 140 tysiącom użytkownikom udało się zebrać aż 14 milionów złotych. Portal działa na zasadzie wszystko albo nic, więc jeśli wesprzemy projekt, który nie uzyskał niezbędnego poziomu finansowania, pieniądze są nam zwracane, więc nic nie ryzykujemy, dając szansę marzycielom.

Społecznie można także finansować bardziej prozaiczne potrzeby. Na portalach takich jak Kokos.pl można uzyskać pożyczkę albo dokonać wymiany walut.  Nie ma tu banku czy kantoru narzucającego swoje marże i sztywne oprocentowanie. Wszystko można indywidualnie wynegocjować, tak żeby obie strony transakcji otrzymał to co jest im potrzebne. Przez osiem lat funkcjonowania, portal umożliwił pożyczenie aż 142,2 miliona złotych, przy średnim zysku z inwestycji na poziomie prawie 17%. To się naprawdę opłaca!

 

Artykuły powiązane