Celebruj śniadanie!

przez Editor

Śniadanie najważniejszym posiłkiem dnia. To wiadomo nie od dziś. Choć jakby spojrzeć na nasze zachowanie i ewolucję blogów, restauracyjnych menu i wydarzeń, to można stwierdzić, że dopiero teraz zaczynamy te śniadania celebrować.

Jeszcze kilka lat temu, śniadanie w ciągu tygodnia to był jogurt, jedzony w otwartych drzwiach od lodówki, a w weekend – smażona na szybko jajecznica. Menu w restauracjach oferowało parówki i znów jajecznicę. Dziś pierwszy posiłek dnia celebrujemy na niezliczoną ilość sposobów.

Dlaczego śniadanie jest ważne?

Po pierwsze – pod względem zdrowotnym. Dobrze zbilansowany pierwszy posiłek daje energię na cały dzień, reguluje pracę układu trawiennego, a nawet zapobiega niektórym chorobom, takim jak cukrzyca czy choroby serca. Wpływa również na pracę naszego umysłu i ułatwia koncentrację.
Po drugie – śniadanie to krótka chwila dla siebie o poranku. Warto wstać chwilę wcześniej aby zjeść je spokojnie i zastanowić się nad planem danego dnia. Jeśli jemy je z bliskimi – porozmawiajmy i omówmy, co nas czeka.

Zrób to sam

Kulinarne blogi i lifestylowe magazyny zasypują nas pomysłami na śniadania in house. I rzeczywiście, możliwości jest co nie miara – na co dzień, na szybko można zjeść owoce z jogurtem, koktajle, kanapki. W weekend – gdy chcemy zaszaleć – możemy zrobić frittaty, omlety, pancake’i, puddingi z nasionami chia czy jajka w koszulce na szparagach. Zarówno przepisy, jak i składniki są powszechnie dostępne.
Ciekawe przepisy na śniadania można znaleźć tu:

Śniadanie na mieście

Polska jest ewenementem na skalę światową, jeśli chodzi o śniadania, a właściwie – o targi śniadaniowe. To u nas padł pomysł na radosne, wspólne piknikowanie w mieście, podjadając przy tym śniadanie od wczesnych godzin porannych, do późnych godzin popołudniowych. Na razie Targi Śniadaniowe funkcjonują w Warszawie i Poznaniu, ale jak Polska długa i szeroka powstają śniadaniownie – miejsca serwujące tylko, albo w znacznej mierze, menu śniadaniowe.


Źródło: Targ Śniadaniowy

Gdzie zjeść śniadanie? Przykładowe śniadaniowe destynacje w różnych miastach:

  • W Warszawie: Śniadaniownia, Bułkę przez Bibułkę, STÓŁ, Milanovo Bakery & Wine, Monique Bakery & Wine, Być Może. Menu śniadaniowe poleca się również w AIOLI, U Szwejka czy w Jeff’sie.
  • W Krakowie: Cupcake Corner, NapNap Cafe, Camelot, Moment Resto Bar Music, Wesoła Cafe.
  • W Trójmieście Cały Gaweł, Marmolada Chleb i Kawa, Główna Osobowa, Lula Food & Drink.
  • W Poznaniu: Le Targ Bistro & Bar, Lars, Lars & Lars, Zielona Weranda, Bo. Poznań, Lavenda Gastro & Cafe.
  • W Katowicach (wg KUKBUK), Kafej, Lokal Bakery, Petit, Kofeina Bistro, Synergia Dobre Miejsce.

 

Artykuły powiązane